Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 119 gości.

Szwecja i Finlandia zainteresowane członkostwem w NATO

nato.jpg

Rządy Finlandii i Szwecji wyrażają zainteresowanie dołączeniem do NATO w obawie przed rozwojem sytuacji z Rosją. Premier Finlandii-  Alexander Stubb- oświadczył, że jego kraj, który już od 1994 roku współpracuje z NATO w ramach „Partnerstwa dla Pokoju”, jest gotowy do oficjalnego przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rząd szwedzki ogłasza natomiast, że jest gotów przystąpić do sojuszu pod warunkiem aprobaty takiego posunięcia przez obywateli państwa. Co więcej Peter Hultqvist- minister obrony Szwecji, informuje, że wysłano 150 żołnierzy na Gotlandię (wyspa na Morzu Bałtyckim), którzy mają być pierwszym etapem remilitaryzacji wyspy. Minister tłumaczy to tym, że obecnie Gotlandię, w razie ewentualnego konfliktu, Rosja jest w stanie przejąć w ciągu kilku minut.

NATO jest zainteresowane oboma krajami skandynawskimi ze względu na to, że najprawdopodobniej gdyby Finlandia lub Szwecja weszły w struktury Sojuszu, przez to, że oba kraje oglądają się na siebie w tej sprawie, drugie państwo również przyłączyłoby się. Daje to NATO możliwość zdobycia dwóch sojuszników oraz straszenia Rosji od północy.

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna