Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

USA rozważa pomoc w sprawie uchodźców

usa.jpeg

            Administracja USA, będąca pod coraz większą presją w związku z nasilającym się kryzysem uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, zapewniła we wtorek, że rozważa podjęcie kroków obejmujących m.in. relokację uchodźców, by pomóc w stawieniu czoła kryzysowi. 

            Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Peter Boogaard oświadczył, że Stany Zjednoczone są w stałym kontakcie z krajami Bliskiego Wschodu oraz Europy, do której napływa coraz więcej uchodźców, uciekających m.in. z terenów kontrolowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

            Nie powiedział, jakie kroki mogą podjąć, przyznał jednak, że mogą one obejmować także relokację uchodźców.

            Od kilku dni nasilają się apele pod adresem USA o przyjęcie większej liczby uchodźców z Syrii, m.in. ze strony organizacji zajmujących się pomocą rozwojową oraz państw europejskich, które nie są w stanie umieścić ich wszystkich u siebie. Także faworytka Demokratów w wyborach prezydenckich Hillary Clinton mówiła w poniedziałek, że konieczne są globalne, skoordynowane wysiłki, by pomóc uchodźcom.
 
            Dotąd USA przyjęły tylko 1500 uchodźców z Syrii, co - jak tłumaczył niedawno rzecznik Departamentu Stanu John Kirby - wynika m.in. z długich procedur analizowania wniosków i weryfikowania osób je składających. Chodzi m.in. o zapewnienie, że do USA nie dostaną się ekstremiści z IS. Kirby zapewniał jednak, że do końca roku liczba przyjętych uchodźców z Syrii się podwoi, a w następnym roku jeszcze wzrośnie.

Społeczność

front