Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 4 gości.

Zjednoczona Lewica zyskuje proletariacką bazę! Polska Partia Pracy dołącza w skład ZL

Zjednoczona Lewica (2015) logo

Jak podaje strona internetowa Zjednoczonej Lewicy, Polska Partia Pracy dołączyła do koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica. Poinformowali o tym wspólnie w poniedziałek na konferencji prasowej przed Sejmem  Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprzewodnicząca SLD,  oraz współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot.
 
 
W ten sposób kończą się spekulacje czy będzie jedna czy dwie Zjednoczone Lewice. Będzie jedna – ta złożona z SLD, Twojego Ruchu, PPS, Unii Pracy, Zielonych i od dziś także z Polskiej Partii Pracy – oświadczył Janusz Palikot.
 
 
Jak stwierdziła Paulina Piechna-Więckiewicz w koalicji znaleźli się przedstawiciele ruchu robotniczego, konkretniej, Wolnego Związku Zawodowej„Sierpień 80”, których PPP politycznie reprezentuje. Jej zdaniem to pokazuje wiarygodność koalicji w realizacji postulatów, z którymi ZL idzie w wyborach do Sejmu. – Zjednoczona Lewica to ta, która będzie walczyć o prawa ludzi pracy, która będzie opowiadać się przeciwko łamaniu praw pracowniczych, ale też przeciwko obarczaniu związków zawodowych tym, czego rząd i koalicja PO-PSL nie byli w stanie zrobić – zaznaczyła wiceprzewodnicząca SLD.
 
 
Rzecznik prasowy Polskiej Partii Pracy Patryk Kosela wyraził zadowolenie z podjętej decyzji. Jako przedstawiciel PPP wystartuje z „jedynki” w okręgu rybnickim. – Cieszę się, że możemy wzmocnić ten projekt. Mamy dużo zagrożeń po przeciwnej stronie politycznej – z jednej strony konserwatywny PiS, a z drugiej krwiożerczą Platformę, która chce uderzać w organizacje społeczne i pracownicze. Będziemy stać na straży interesów pracowników – stwierdził.
 
 
Na konferencji prasowej zaprezentowano również kandydaturę Elżbiety Fornalczyk, znanej z walki o prawa pracowników w Tesco. Także ona znajdzie się na liście Zjednoczonej Lewicy do Sejmu. Fornalczyk obiecała walkę o obniżenie wieku emerytalnego kobiet, o podwyższenie płac i zwiększenie emerytur. Chce też zadbać o precyzyjne przestrzeganie prawa pracy oraz doprowadzić do likwidacji umów śmieciowych.
 
 
Polska Partia Pracy w latach 2005-2011 była najbardziej lewicowym ugrupowaniem politycznym, opartym na radykalnym, klasowym związku zawodowym "Sierpień 80", regularnie wystawiającym listy we wszystkich wyborach. Dwukrotnie próbowała wystawić swoich kandydatów na prezydenta - pierwszy kandydat PPP - Daniel Podrzycki, zginął tragicznie w wypadku samochodowym we wrześniu 2005 roku, krótki czas przed wyborami prezydenckimi Poparcie dla PPP oscylowało w granicach 0,5-1,3%, przez co partia nigdy nie otrzymała dotacji budżetowych. Wskutek problemów finansowych działalność partii osłabła po wyborach parlamentarnych na jesieni 2011. PPP nie wystawiła swoich list w wyborach do europarlamentu w maju 2014, ani też w wyborach samorządowych w listopadzie 2014.
 
 
Najprawdopodobniej więc w wyborach 25 października pojawią się dwie lewicowe listy - pierwsza urzędniczo-obyczajowo-zachowawcza Zjednoczona Lewica, posiadająca w sobie pewne elementy ruchu robotniczego i druga - lista drobnomieszczańsko-socjaldemokratycznej partii Razem. Razem cieszy się ogromną popularnością na portalu społecznościowym facebook, co pozwoliło jej na zebranie podpisów w 22 okręgach, umożliwiające wystawienie list wyborczych w całej Polsce.
 
 
Jak podaje strona internetowa http://ewybory.eu/wybory-parlamentarne-2015/, według 5 ostatnich sondaży Zjednoczona Lewica może liczyć na 7,1% poparcia, co oznacza, że ten komitet koalicyjny ma szanse pokonać 8% próg wyborczy, sytuując się na 3 miejscu za PiSem (37%) i PO (23,9%). Na kolejnych miejscach znajdują się - populistyczny Ruch Kukiza (6,8%), neoliberalna Nowoczesna RP (5%) i agrarny PSL (4,2%). Poparcie dla Razem, mimo niewątpliwego sukcesu jakim jest zebranie przeszło 110 tysięcy podpisów pod listami w wyborach parlamentarnych, nadal znajduje się w granicach błędu statystycznego.

Społeczność

front