Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 26 gości.

Grecja: Syriza ma szanse utrzymać władzę po wyborach w niedzielę 20 września

Grecja - sondaż wyborczy wrzesień 2015

W związku z sierpniową rezygnacją dotychczasowego premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa, w najbliższą niedzielę w Grecji odbędą się wybory parlemtnterlny. Jak pisze portal Deutsche Welle, pięć dni przed wyborami parlamentarnymi w Grecji szanse konserwatywnej Nowej Demokracji i lewicowej Syrizy są wyrównane.

Głównym rywalem 40-letniego Tsiprasa będzie  62-letni konserwatysta Wangelis Meimarakis,  polityk starej daty, który chce porozumienia z unijnymi partnerami. Jeszcze sześć tygodni temu przewaga Tsiprasa była znacząca. Według sondażu z 25 maja, Syriza mogła liczyć nawet na 46% głosów i wyprzecała ND o ponad 20 punktów procentowych. Zgoda Syrizy na warunki cięcia, które zostały wymuszone na Grekach przez przedstawicieli niemieckiego imperializmu po długich i wyczerpujących poparciach, nadwiątliła jednak poparcie dla Syrizy. Doprowadziło do do rezygnacji popularnego ministra finansów Janisa Warufakisa, oraz do rozłamu w partii - szef lewicowej frakcji Syrizy Panagiotos Lafazanis założył nową, radykalnie lewicową i socjalistyczną partię Jedność Ludowa.
 
Według najnowszego sondażu opublikowanego na stronie greekreporter.com, Syriza może liczyć na 29,1% poparcia i pozostaje pierwszą siłą polityczną przez Nową Demokracja, którą popiera 25,5% wyborców.
Na trzecim miejscu jest neonazistowski Złoty Świt z poparciem 6,1%, na czwartej pozycji Komunistyczna Partia Grecji, którą popiera 5,7% wyborców. Powyżej 3% progu wyborczego sytuują się jeszcze socjaldemokratyczna koalicja PASOK-Demokratyczna Lewica (5,2%), Unia Centrystów (4,9%), socjalliberalna partia To Potami (3,9%) oraz radykalny odłam Syrizy Jedność Ludowa (3,2%).
 
Według sondażu pod progiem wyborczym pozostanie obecnie współrządzące prawicowo-populistyczne ugrupowanie Niezależni Grecy (2,6%)

Społeczność

BLOOD