Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Zobowiązania państw ws. kryzysu migracyjnego nie są realizowane

UE - flaga

Według doniesień PAP - zdecydowana większość państw unijnych nie zadeklarowała swojego wkładu do funduszy mających wpierać uchodźców poza obszarem UE; stolice nie delegują też funkcjonariuszy i ekspertów, którzy mają pomóc chronić granice Wspólnoty – informuje Komisja Europesjska.

W środę, na dzień przed kolejnym szczytem UE w sprawie uchodźców, KE przedstawiła raport, w którym opisuje, jak UE i jej państwa członkowskie radzą sobie z tym kryzysem. Z informacji, jakie przekazano, wynika, że kraje unijne nie wypełniają swoich zobowiązań.

"Chcemy, by państwa członkowskie szybko odpowiedziały na apel w sprawie (wydelegowania) około 1000 ekspertów do wsparcia prac w centrach rejestracji uchodźców (tzw. hotspotach)" - apelował na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Frans Timmermans.

Tylko trzy kraje członkowskie - Niemcy, Luksemburg i Hiszpania - zapowiedziały, że wyłożą po 3 mln euro na fundusz na rzecz Afryki. Jego wysokość według założeń KE ma sięgać 1,8 mld euro. Polska nie przekazała żadnych zobowiązań na te dwa cele (Syria i Afryka), ale ma przeznaczyć 1 mld euro na Światowy Program Żywnościowy i taką samą sumę na UNHCR (Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców). 

Społeczność

Lenin 666