Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 5 gości.

Lewica poza sejmem według najnowszych sondaży! Sztandar lewicy, wyprowadzić?

rd_login.jpg

Zgodnie z najnowszymi sondażami tvn24, wybory wygra PiS, zdobywając 242 mandaty. PO, według sondażu, miałoby otrzymać 133 miejsca w parlamencie. Dalej znajdują się: Kukiz’15- 44 mandaty, Nowoczesna- 22, PSL- 18 i Mniejszość Niemiecka- 1.

Zgodnie z tym sondażem, PiS mógłby rządzić samodzielnie ponieważ osiągnąłby większość parlamentarną (ponad 231 mandatów). Natomiast według sondażu exit poll, na Zjednoczoną Lewicę zagłosowało 6,6% wyborców, co jako koalicji nie pozwala jej zasiąść w parlamencie. Do sejmu nie dostanie się najprawdopodobniej też Partia Razem, która zgodnie z sondażem otrzymała 3,9% głosów. Wynika więc z tego, że czeka nas okres czysto prawicowych rządów. Jest to jednak mimo wszystko w pewnym sensie sukces członków Partii Razem ponieważ wynik powyżej 3% daje im prawo do dofinansowania z budżetu państwowego.

Poza sejmem znajdzie się też partia KORWiN, która zgodnie z sondażem ma 4,9% głosów.

Sondaż exit poll nie powinien odbiegać od rzeczywistych wyników bardziej niż o 2 pkt. procentowe. Jest więc jednak pewna szansa na dostanie się ZL lub Razem do parlamentu na granicy progu wyborczego.

Społeczność

Pokój i ziemia