Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Katastrofalne pożary w Indonezji

Pożary w Indonezji 2015

Od kilku tygodni Indonezja walczy z gwałtownymi pożarami lasów tropikalnych. Kataklizm już okrzyknięto największą katastrofą ekologiczną XXI wieku. W całym kraju zarejestrowano ponad 120 tys. pożarów, trawiących niezwykle cenne lasy deszczowe, zagrażając przetrwaniu wielu zagrożonych gatunków, w tym orangutanów czy nosorożców. Ofiarami klęski są również ludzie, gdyż ogromne chmury dymu zasnuły indonezyjskie miasta, skazując miliony ludzi na wdychanie toksycznego smogu. Wiele osób zginęło w płomieniach.
 
Cała sytuacja jest tym bardziej szokująca, że sprawcami klęski są ludzie, a dokładnie chciwi kapitaliści. Przyczyna pożarów leży bowiem w niekontrolowanym wypalaniu lasów pod plantacje palmy olejowej, z której produkowany jest, powszechny w przemyśle spożywczym, olej palmowy. Międzynarodowe koncerny pozyskują ciągle nowe obszary pod uprawę, nie licząc się ani z miejscową ludnością ani ze środowiskiem, dążąc jedynie do jak największych zysków. Jak wskazują naukowcy, jeśli utrzyma się dotychczasowe tempo wyrębu drzew, do 2022 roku zniknie 98% wszystkich lasów deszczowych w Indonezji. Miejscowy rząd nie robi nic by przeszkodzić kapitalistom w niszczeniu dziedzictwa całej ludzkości, wielu polityków i urzędników czerpie ogromne zyski z produkcji oleju palmowego.
 
Jak widać, dalsze trwanie systemu kapitalistycznego zagraża nie tylko interesom wszystkich ludzi pracy na świecie, ale także samemu istnieniu gatunku ludzkiego czy wręcz trwaniu życia na Ziemi. Jedynie w warunkach planowej gospodarki możliwe stanie się z jednej strony zaspokojenie wszystkich ludzkich potrzeb, a z drugiej zapewnienie należytej ochrony przyrody.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008