Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Polska: Apel OPZZ do Poczty Polskiej o stosowanie kryteriów społecznych w przetargach

OPZZ

OPZZ zaapelował we wtorek, aby Poczta Polska przestała kierować się w przetargach jedynie najniższą ceną i zaczęła brać po uwagę jedynie wykonawców zatrudniających swoich pracowników na etatach.
 
"Nie godzimy się, aby niska cena stanowiła jedyne kryterium w przetargach i protestujemy przeciwko promowaniu przez polskie państwo niskopłatnego, nieetatowego zatrudnienia. Stoimy na stanowisku, że tylko konsekwentne stosowanie klauzul społecznych zawierających między innymi wymóg etatowego zatrudnienia, może w rzeczywisty sposób uzdrowić rynek zamówień publicznych" - czytamy we wtorkowym stanowisku Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, w sprawie toczącego się przetargu na usługi w zakresie sprzątania i utrzymywania czystości obiektów użytkowanych przez PP.
Związkowcowcy przypominają też, że strona publiczna jest zobowiązana do umieszczania w warunkach przetargów kryteriów społecznych, na mocy zeszłorocznej nowelizacji Prawa zamówień publicznych.
"Sama Poczta Polska zatrudnia pracowników etatowo i słusznie krytykuje inne spółki za prowadzenie nieuczciwej konkurencji poprzez obniżanie kosztów wynikających z nieetatowego zatrudnienia. W tej sytuacji tym bardziej apelujemy do zarządu Poczty Polskiej o zmianę warunków zamówienia" - dodali związkowcy.Rzecznik PP Zbigniew Baranowski w odpowiedzi na apel podkreślił, że proces cywilizowania rynku pracy "zapewne jeszcze potrwa". Dodał też, że w Poczcie Polskiej trwają obecnie prace nad "kodeksem dobrych praktyk", dot. m.in. stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych.

Społeczność

Dobry kułak