Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Chiny: związkowcy represjonowani przez władze

chiny- protest.jpg

Władze Chińskiej Republiki Ludowej zaostrzyły represje względem związkowców z regionu Guangdong. Jest to jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów kraju, gdzie mieszka około 100 milionów obywateli.

Represje dotknęły głównie szefów związków zawodowych oraz najbardziej aktywnych ich członków. Aresztowany został m.in. dyrektor Centrum dla Robotników Panyu-  Zeng Feiyang i aktywna działaczka tegoż związku- Zhu Xiaomei. Trzej inni związkowcy: On Xiaobo, Deng Xiaoming i Peng Jiayong również zostali zatrzymani jednak w zeszły piątek zwolniono ich z aresztu. Natomiast już w poniedziałek pojawiły się doniesienia o kolejnych czterech związkowcach, którzy zostali aresztowani w tym regionie, jednak ich dalsze losy do tej pory nie są znane. Wszyscy robotnicy obecnie przebywający w areszcie usłyszeli zarzuty „podburzania tłumów przeciwko porządkowi publicznemu”.

Związki zawodowe z Guangdong, w tym Centrum dla Robotników Panyu, nie tylko organizują protesty ale też pomoc w kwestiach prawnych i rozstrzyganiu sporów zbiorowych pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Sama liczba strajków znacznie wzrosła w tym regionie, z 23 incydentów w lipcu, mamy ich 52 w październiku, a 56 w listopadzie. Wiele z tych strajków to wystąpienia spontaniczne, które nie są koordynowane przez szefostwo związków zawodowych. Ma to podłoże głównie w tym, że kilku inwestorów wycofało się z regionu Guangdong w poszukiwaniu tańszej siły roboczej, przez co wielu Chińczyków zostało bez pracy, bez wypłaconych zaległych pensji i bez ubezpieczeń.

Społeczność

che rebel