Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Zaprezentowano kandydatów na lidera Sojuszu Lewicy Demokratycznej

sld_logo.jpg

W sobotę 12 grudnia w Warszawie odbyła się konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Podczas posiedzenia najwyższych władz partii zaprezentowało się 10 kandydatów na następcę Leszka Millera na stanowisku przewodniczącego. W grupie tej znaleźli się: Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski, Michał Huzarski, Adam Kępiński, Tomasz Nesterowicz, Piotr Rączkowski, Joanna Senyszyn, Dariusz Szczotkowski, Jerzy Wenderlich oraz Zbyszek Zaborowski. Uczestnicy konwencji przyjęli również nową deklarację ideowo-programową, w której podkreślone zostało przywiązanie SLD do „wartości europejskiej socjaldemokracji”.

Włodzimierz Czarzasty to faworyt Leszka Millera. Obecny szef mazowieckich struktur Sojuszu i od wielu lat przewodniczący Stowarzyszenia „Ordynacka”.

Krzysztof Gawkowski jest sekretarzem generalnym SLD. Jeden z młodszych działaczy partii, obwiniany jednak o kiepskie wyniki Sojuszu w ostatnich wyborach.

Michał Huzarski jest szefem legnickich struktur SLD oraz członkiem rady krajowej partii. Wcześniej był m.in. radnym sejmiku dolnośląskiego.

Adam Kępiński był posłem poprzedniej kadencji sejmu, wybranym z pierwszego miejsca na opolskiej liście Ruchu Palikota, w 2013 r. przeszedł do SLD.

Tomasz Nesterowicz to szef zielonogórskich struktur Sojuszu oraz miejski radny z ramienia tej partii, sam uważa się za socjalistę. W przeszłości był m.in. szefem gabinetu prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego.

Piotr Rączkowski jest członkiem warszawskich struktur SLD, a także przedsiębiorcą. W ostatnich wyborach kandydował z 38 miejsca listy Zjednoczonej Lewicy w Warszawie.

Joanna Senyszyn to wiceprzewodnicząca SLD (w latach 2005-2008 i ponownie od 2009), ekonomistka. W latach 2001-2009 z ramienia Sojuszu zasiadała w Sejmie, a w latach 2009-2014 - w Parlamencie Europejskim.

Dariusz Szczotkowski to członek małopolskich struktur SLD oraz wiceprzewodniczący partyjnej młodzieżówki - Federacji Młodych Socjaldemokratów, znany szerzej m.in. z „przeboju” polskiego Youtube’a o wdzięcznym tytule „Janusz Korwin-Mikke masakruje młodego lewaka”.

Jerzy Wenderlich jest członkiem rady krajowej Sojuszu, był też posłem przez kilka kadencji Sejmu - nieprzerwanie od 1993 do 2015 r. W Sejmie VI i VII kadencji pełnił funkcję wicemarszałka. Był też m.in. rzecznikiem prasowym partii.

Zbyszek Zaborowski jest członkiem rady krajowej SLD, a wcześniej reprezentował Lewicę m.in. w Sejmie, sejmiku województwa śląskiego i w Parlamencie Europejskim. Jest także członkiem stowarzyszenia "Ordynacka". Pochodzi ze Śląska, rocznik 1958, w przeszłości członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jako poseł aktywny obrońca kopalń i interesów górników

Autor newsa: Tow.Jakub

Społeczność

CAPITALIST