Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

Iran: Represje wobec nauczycieli-związkowców

Iran

Irański związkowiec i nauczyciel Mahmud Beheshti Langroodi od 26 listopada poddaje się głodówce, aby zaprotestować przeciwko jego niesprawiedliwemu procesowi i 9-letniemu wyrokowi więzienia.

Langroodi jest jednym z sześciu członków Rady Koordynacyjnej Irańskich Związków Zawodowych Nauczycieli (CCITTA), którzy są więzieni.

Pozostała piątka to Alireza Hashemi (więziona od 2007 roku), Abdolreza Ghanbari (od stycznia 2010), Rasoula Bodaghi (od września 2009), Ali Akbar Baghani (od kwietnia 2010) i Esmael Abdi (od czerwca 2015).

W ostatnich miesiącach rząd irański wzmógł represje wobec nauczycieli, starając się wtrącić do więzienia tylu czołowych związkowców, ilu tylko się da. Protesty nauczycielskie z 22 lipca zostało stłumione przez siły bezpieczeństwa i ponad stu nauczycieli zostało aresztowanych.

Irańscy nauczycieli zorganizowali również ogólnokrajowe demonstracje w styczniu, marcu i maju 2015 roku, protestując przeciwko ich głodowym pensjom. Irańscy nauczyciele agitowali również na rzecz bezpłatnej edukacji publicznej i zdecydowanie sprzeciwiali się prywatyzacji i komercjalizacji systemu oświaty. Z tych słusznych postulatów oni płacą ciężkie ceny. Ich ostatni dzień akcji 22 lipca zostało stłumione przez siły bezpieczeństwa, a ponad sto nauczyciele zostali aresztowani.

Międzynarodówka Edukacyjna, do której należy CCITA, zorganizowała kampanię na rzecz uwolnienia represjonowanych związkowców. List otwarty domagający się ich uwolnienia można podpisać pod adresem: http://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=2922

Społeczność

Pokój i ziemia