Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

List gen. Karola Świerczewskiego – "Waltera" do dąbrowszczaków z okazji pierwszej rocznicy powstania Batalionu im. J. Dąbrowskiego (Madryt, 31 X 1937)

Dąbrowszczacy

Tekst poniższy nadesłał : Ryszard Rauba (Komunistyczna Partia Polski – KPP).
*****

Drodzy Towarzysze!

W imieniu 35 Dywizji i własnym zasyłam najserdeczniejsze, najszczersze, życzenia z okazji pierwszej rocznicy pracy pierwszej Brygady polskiego ludu pracującego.

Rok temu do ziemi hiszpańskiej, na której ongiś przed wiekiem szwoleżerowie Kozietulskiego i ułani Dziewanowskiego torowali drogę inwazji Napoleona w wąwozach Samosierry i na ulicach Saragossy – do tej ziemi rok temu przybyły pierwsze grupy górników, robotników i chłopów polskich, by tutaj ramię w ramię z bohaterskim ludem hiszpańskim podjąć walkę orężną z faszyzmem Hitlera i Mussoliniego, by życie składać ofiarnie za wolność, za chleb, za przyszłość Polski pracującej.

Casa del Campo i Ciudad Universitaria, niezliczone boje batalionu dąbrowszczaków pod Madrytem, a później nad Jaramą, pogrom faszystów włoskich pod Guadalajarą, uciążliwe walki w operacji pod Brunete i ostatnia bohaterska praca w Aragonii, pod Saragossą – takie są etapy początku Batalionu, a ostatnio Brygady Dąbrowskiego w w walce o lepsze jutro naszej polskiej Ojczyzny.

Brygada polska jest jedną z najbardziej oddanych pośród brygad międzynarodowych. Jej wartość bojowa i wysoki poziom moralny w ogniu stały się przysłowiowe.

Nie znała ona i znać nie będzie najmniejszej chwili wahania w trudnych sytuacjach, jak nie znała i znać nie może chwili odwrotu i cofania się bez rozkazu.

Brygada Dąbrowskiego – to pierwsza w historii, tymczasem jedyna brygada orężna zbrojnych sił polskiego robotnika i chłopa, która swą ofiarną pracą realizuje stare piękne i dumne hasło wypisane na jej sztandarach : „Za waszą wolność i naszą”.
Wasza brygada jest pierwszą, a więc kadrową jednostką przyszłej armii zbrojnej Polski Ludowej.

To obowiązuje do wzorowego ładu i porządku woskowego wewnątrz szeregów, to wymaga wzmocnienia i wzniesienia dyscypliny wojskowej na wyższy poziom, bo każdy z was to w przyszłości oficer i kierownik mniejszych lub większych pododdziałów przyszłej armii naszej Polski.

To obowiązuje do większego nacisku na wyszkolenie, bo Polsce potrzebne są kadry wojskowe wykwalifikowane, bo tutaj każda następna operacja, każda przyszła walka wymaga coraz większej umiejętności i zdolności bojowej, bo dzisiaj nie wystarczy tylko entuzjazm i oddanie.

Musimy dodać do tego umiejętności żołnierskie, lepsze wykorzystanie broni, którą do rąk naszych oddał lud hiszpański.

Pracować trzeba w życiu codziennym więcej i lepiej, bo zwycięstwo nie jest szczęśliwym przypadkiem, lecz wynikiem codziennej pracy wojskowej, szkoleniowej, jest wynikiem porządku i ładu wewnętrznego, jest wynikiem ostrej i mocnej dyscypliny w szeregu i braterstwa z towarzyszami hiszpańskimi wcielonymi do naszych oddziałów.

Tego żąda od was Polska pracująca, tego wymaga walka z bandą psów faszystowskich, tego wymaga od nas nasze kierownictwo tutejsze.

Jeszcze raz najszczersze pozdrowienia i podziękowania Polaka swoim ziomkom i życzenia, by sztandar polskiej Brygady Dąbrowskiego powiewał dumnie i jak najwyżej wśród sztandarów brygad Armii Republikańskiej, by widziany był przede wszystkim przez tych, którzy nas tu przysłali – przez lud polski lud pracujący.

Madryt, 31. X. 1937 r.
Walter, generał
Dowódca 35 dywizji

Społeczność

Chcemy waszych minerałów