Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

„Bohaterska walka ludności żydowskiej”

Powstanie w getcie warszawskim

BOHATERSKA WALKA LUDNOŚCI ŻYDOWSKIEJ”
 
(Artykuł z „Głosu Warszawy” (nr 20 / 29) – pisma obwodu warszawskiego Polskiej Partii Robotniczej (PPR) z 23 kwietnia 1943 roku).
 
 
 
 
 
W niedzielę (był to pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych) o 2 w nocy hitlerowskie bandy zdradziecko napadły na getto warszawskie. Rozpoczęła się krwawa orgia. Z mieszkań wyciągali zbiry SS kobiety i dzieci. Główki dziecięce rozbijali o bruk. Ludność spędzali na place, aby ją pchnąć wypróbowanym szlakiem do komór gazowych Treblinki.
 
 
Tym razem jednak przeliczyli się hitlerowscy mordercy. Ludność żydowska dobrze pamięta tragiczne wydarzenia sierpnia i stycznia ( - Na przełomie lipca i sierpnia 1942 roku miał miejsce początek wielkiej, przerażającej w swojej skali deportacji z warszawskiego getta. W ciągu niespełna dwóch i pół miesiąca hitlerowscy mordercy zamordowali w Treblince ponad 300 tysięcy osób !!! Z kolei w dniach 0d 18 do 22 stycznia 1943 roku hitlerowcy przystąpili do całkowitej likwidacji getta warszawskiego. Dzięki silnej, dość dobrze zorganizowanej samoobronie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB – u) akcja hitlerowska zakończyła się wycofaniem oddziałów z terenu skurczonego już wówczas do minimum getta – przyp. R. R.).
 
 
Getto warszawskie przygotowywało się od wielu miesięcy do obrony. Usiłowania hitlerowców, aby całkowicie izolować Żydów od reszty świata, nie powiodły się. Hasło „Za naszą i waszą wolność” znalazło swój dobitny wyraz w pomocy udzielanej przez ludność polską w przygotowaniu samoobrony w getcie. Moment zaskoczenia nie udał się Niemcom również.
 
 
Rzeź obliczona była na krótki termin. Przekształciła się w zaciętą, już 5 dzień trwającą walkę. Ludność żydowska natychmiast stawiła bohaterski opór. Bandytów hitlerowskich zaatakowała granatami, strzałami z rewolwerów i karabinów maszynowych. Po wielu stratach Niemcy musieli się cofnąć. I to jest pierwszym zwycięstwem. Opór ludności żydowskiej przyjął szybko zdecydowaną formę zbrojnej walki. Na ciasny teren warszawskiego getta trzeba było ściągnąć regularne wojsko – artylerię, czołgi. Do pomocy użyto samolotów. Rozpoczęto formalne oblężenie. Zacięte walki toczą się o każdy dom, o każde mieszkanie. Mury getta, które miały ułatwić krwawą masakrę ludności żydowskiej, stały się twierdzą, o którą daremnie już 5 dni bije bestia hitlerowska. Getto zasiane jest trupami żandarmów i SS – owców. Karetki Czerwonego Krzyża wywożą masowo rannych. Nie jest to tylko porażka w sensie wojskowym, jest to wyraźna porażka polityczna.
 
 
Walka wciąż trwa. Trudno jest bez głębokiego uznania i czci mówić o bohaterskich zmaganiach ludności żydowskiej. Odcięta od świata, krwawo smagana biczem terroru, zepchnięta na dno poniewierki, zerwała się do walki z przytłaczającą siłą uzbrojonego wroga. Wysoko podniosła sztandar walki o wolność. Do symbolu urasta biało – czerwony sztandar, który wzniósł się w getcie na wieży kościelnej. Bohaterska walka ludności żydowskiej poruszyła całą Warszawę. Walka ta kruszy mur nienawiści narodowej, budowany od lat czterech przez wspólnego wroga. Na skutek niespodziewanego ataku znaleźli się w getcie Polacy, którzy obecnie ramię przy ramieniu z Żydami walczą na ulicach getta przeciw Niemcom. Coraz mocniej rozwija się uczucie solidarności z walczącymi Żydami.
 
 
Ludność Warszawy wyciąga z tej walki praktyczne wnioski. Okupant okazuje się słaby, gdy staje wobec solidarnej, zbrojnej walki. To, co się dzieje w getcie, dobitnie wskazuje, że zbrojna walka z terrorem hitlerowskim może być skuteczna. Czynna samoobrona zadaje wrogowi dotkliwe ciosy. Każdy dom może stać się twierdzą. Przykład walki w getcie wskazuje raz jeszcze, że niecne zamiary hitlerowców może jedynie pokrzyżować walka”.
 
 
 
Tekst powyższy przesłał : Ryszard Rauba (Komunistyczna Partia Polski – KPP).

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Sierp i młot