Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

71. rocznica wyzwolenia byłego nazistowskiego niemieckiego obozu zagłady przez Armię Czerwoną. Byli więźniowie złożyli kwiaty.

Auschwitz 71. rocznica wyzwolenia 27.01.2016 - byli więźniowie składają kwiaty

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, we środę 27 stycznia kilkudziesięciu byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz złożyło wieniec przed Ścianą Straceń w obozie Auschwitz I. Zostały zapalone także znicze.
Jak powiedział obecny w czasie obchodów prezydent RP Andrzej Duda

"Auschwitz to nie jest tylko muzeum. Auschwitz to nie jest tylko wielki grób, bo prochy pomordowanych są wszędzie i można powiedzieć, że to miejsce jest jednym wielkim grobem. Więc nie jest to tylko upamiętnienie. Chciałbym, i wierzę głęboko, że tak jest, że Auschwitz to jest i zawsze będzie, w tym znaczeniu świadomościowym, teraźniejszość, teraźniejszość dla całego świata"
 
Jak stwierdził prezydent o bylym niemieckim nazistowskim obozie zagłady, to "wielki znak i ostrzeżenie przed tym, co może się stać, gdy zagubi się władza i omota społeczeństwo". "Co może się stać, jeżeli życie społeczne, publiczne, polityczne zdominuje nienawiść. Co może się stać, jeżeli prawo międzynarodowe jest łamane, a społeczność międzynarodowa w porę nie reaguje. Co może się stać, jeżeli państwa zachowują się agresywnie wobec innych, jeżeli zagarniają ich terytoria, jeżeli szerzą wojnę i nienawiść"
 
Jak dodał Duda
 
 
 "musimy czynić wszystko - jest to nie tylko obowiązek polityków, ale i wszystkich ludzi - aby tak straszliwe wydarzenia, jakie stały się tutaj i w innych miejscach kaźni, nigdy więcej na świecie nie miały miejsca".
 
 Jak stwierdziła jedna z więźniarek, 89-letnia Jadwiga Bogucka z Warszawy - „Po wyzwoleniu ciężko było. Z jednej strony radość, że mogę wrócić do domu, ale przecież domu nie było. Po powstaniu warszawskim wszystko zostało spalone. Dzięki Bogu wyszłam stąd. Miałam wtedy 18 lat
 
Eugeniusz Dąbrowski natomiast wspomina traumę. „W pierwszych latach po wojnie miałem koszmarne sny. Zrywałem się. Śniły mi się te ciężkie czasy. +Raus!+ +verfluchte Schwein!+. Przekleństwa. To były ciężkie czasy, których nie wolno mi wytrzeć z pamięci, żeby płomień wolności trwał. By młode pokolenie pamiętało, co było kiedyś. Aby nigdy więcej się to nie powtórzyło musimy walczyć o pokój, przyjaźń i braterstwo. To mój cel i dlatego co roku tu przyjeżdżam”.
 
Obóz w Auschwitz został założony w roku 1940. Zostało w nim zgładzonych około miliona osób.

Społeczność

UPA