Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

28.01.2016 - Obchody 130. rocznicy stracenia Proletariatczyków

4.jpg

W czwartek 28 stycznia 2016 o godzinie 17:30 działacze radykalnej lewicy zebrali się, aby uczcić pamięć działaczy Proletariatu straconych 130 lat temu na stokach Cytadeli - Piotra Bardowskiego, Jana Pietrusińskiego, Stanisława Kunickiego i Michała Ossowskiego.
 
W uroczystości uczestniczyli działacze Alternatywy Socjalistycznej, Inicjatywy Pracowniczej, Komunistycznej Partii Polski oraz redaktorzy portalu "Władza Rad".
 

Organizatorzy akcji rozdawali uczestnikom manifestacji okolicznościowy biuletyn oraz wlepki z Ludwikiem Waryńskim.
 
Po odczycie historycznym wygłoszonym przez Piotra Ciszewskiego zebrani odśpiewali "Warszawiankę 1905 roku", pieśń międzynarodowego ruchu robotniczego ułożoną w murach Cytadeli w roku 1879 przez Wacława Święcickiego.

Piotr Bardowski (1846-1886), Stanisław Kunicki (1861-1886), Michał Ossowski (1863-1886) i Jan Pietrusiński (1864-1886) byli działaczami Socjalno-Rewolucyjnej partii "Proletariat", pierwszej polskiej partii robotniczej. Zostali straceni za działalność rewolucyjną przez carski reżim dokładnie 130 lat temu, 29 stycznia 1886 r., pod murami Cytadeli.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Piotr Bardowski, Rosjanin i sprawiedliwy sędzia został stracony za znalezienie w jego mieszkaniu "Odezwy do oficerów" rosyjskich, wzywającej do nieposłuszeństwa wobec caratu. Stanisława Kunickiego skazano na śmierć za współpracę z Narodną Wolą przy zamachu na inspektora Siudejkina w Petersburgu, Jan Pietrusiński, był robotnikiem ze Zgierza, po aresztowaniu uznanym za "szczególnie groźnego". Stanisław Ossowski, był natomiast warszawskim robotnikiem i członkiem drużyny bojowej "Proletariatu".
 
Akcja została zorganizowana w ramach kampanii "Historia czerwona i czarno-czerwona".
https://pl-pl.facebook.com/HistoriaCzerwona"

Społeczność

SIERP i MŁOT