Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Dowódstwo Państwa Islamskiego ewakuuje się do Libii

isis-flag-youtube-afp.jpg

Zgodnie z cytowaną przez BBC Newsnight wypowiedzią wysokiego rangą urzędnika Państwa Islamskiego, naczelni przywódcy tego państwa ewakuowali się do miejscowości Syrta w Libii. Zmiana siedziby władz IS wynika najprawdopodobniej z faktu, że wojska irackie, kurdyjskie i syryjskie skutecznie odbijają kolejne tereny zajęte przez dżihadystów.

Syrta wpadła w ręce islamskich fundamentalistów w połowie ubiegłego roku i jest też główną placówką werbunkową Państwa Islamskiego w Afryce Północnej, gdzie przybywają tysiące ochotników z różnych części świata. Isma’il Szukri, szef rządowych służb bezpieczeństwa z libijskiego miasta Misrata, twierdzi na podstawie zebranych danych, że około 70% zgromadzonych w Syrcie sił dżihadystów stanowią Tunezyjczycy, pozostali to głównie Egipcjanie, Sudańczycy i Algierczycy.

Władze Misraty oświadczają, że planują ofensywę przeciwko IS na tegoroczną wiosnę, jednak rząd kraju i miejscowa ludność jest przeciwna wysyłaniu wojsk w te regiony. Mohammed al-Bajudi, będący dowódcą jednego z batalionów sił rządowych uważa, że bez logistycznej pomocy NATO zwycięstwo jest niemożliwe. Zastrzega jednak, że jest przeciwny umieszczaniu wojsk zachodnich w Libii słowami: „My, Libijczycy będziemy walczyć. Nie potrzebujemy obcych wojsk”.

Społeczność

1917 rev