Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Zwiększa się poparcie dla kanclerz Niemiec - Angeli Merkel

Angela Merkel

Poparcie dla kanclerz Niemiec Angeli Merkel i jej partii CDU wzrosło w ostatnim czasie, spadły natomiast notowania anty-imigranckiej, skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) - wynika z opublikowanego w piątek sondażu dla publicznej telewizji ARD.

Blok chadeckich partii - CDU i jej siostrzanego ugrupowania CSU w Bawarii - może liczyć na poparcie na poziomie 37 proc., czyli o dwa punkty procentowe więcej w porównaniu z 4 lutego, za to AfD - na 10 proc., czyli o dwa punkty procentowe mniej - wynika z badania DeutschlandTrend uważanego w Niemczech za najbardziej miarodajne. W skali kraju AfD nadal zachowuje pozycję czwartego najsilniejszego ugrupowania.

W ostatnich miesiącach CDU traciło w oczach wyborców, sprzeciwiających się przyjętej przez rząd Merkel polityce otwartych drzwi wobec migrantów. W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów ubiegających się o azyl, rok wcześniej było to 200 tys. Do 2020 roku władze spodziewają się kolejnych 2,5 mln uchodźców.
 
Bundestag uchwalił w czwartek pakiet ustaw azylowych, których celem jest ograniczenie liczby uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz szybsze odsyłanie do krajów pochodzenia osób, którym odmówiono azylu. Przyjęte ustawy przewidują m.in. łatwiejsze deportowanie osób starających się o azyl, lecz wchodzących w konflikt z prawem, przyspieszone rozpatrywanie wniosków azylowych osób z niewielkimi szansami na uzyskanie azylu i odsyłanie ich do kraju pochodzenia oraz zawieszenie na dwa lata prawa do sprowadzenia do Niemiec rodzin.

Społeczność

SIERP i MŁOT