Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Dąbrowszczacy – wyklęci wśród wyklętych.

dd5.jpg

Dąbrowszczacy – obywatele polscy wchodzący w skład Brygad Międzynarodowych w latach 1936-1938/9. W latach 90-tych z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza usunięto napisy upamiętniające miejsca bitew stoczonych przez Dąbrowszczaków podczas wojny domowej w Hiszpanii.
 
Na przestrzeni ostatnich 25 lat z pomników warszawskich wymazano świadectwa ich istnienia. To znaczący brak, który pokazuje fragmentaryzację pamięci.
 
 
 
Moje działanie ma na celu przywrócenie historii jej pluralistycznego charakteru. Wynika z chęci wkluczenia do dyskursu publicznego narracji, której czuję się częścią poprzez pamięć DNA. W Dzień Żołnierzy Wyklętych, w 80-tą rocznicę wojny domowej w Hiszpanii chcę przypomnieć ludzi walczących pod sztandarem „Za wolność Waszą i naszą”. Łączymy się z przeszłością poprzez to, o czym mówimy: z ideą pochodzącą od Kościuszki, Legionów i Brygad Międzynarodowych.  

See video

 
Poprzez dialog symboliczny z przestrzenią Grobu Nieznanego Żołnierza łączymy się z Nimi w imię siostrzeństwa i braterstwa, które okazali obywatelom Hiszpanii, broniąc demokratycznie wybranego rządu Republiki Hiszpańskiej, w imię wolności, równości i walki z faszyzmem. Odtwarzanie historii dzieje się na naszych oczach. Odchodzenie demokracji dzieje się na naszych oczach i dbanie o nią jest w naszych rękach. Jak pisał Derrida demokracja zawsze nadchodzi. Miejsce: Grób Nieznanego Żołnierza Czas: 1 marca (wtorek), godz. 12.15
 

Społeczność

SIERP i MŁOT