Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Wenezuela: Morderstwa rewolucyjnych działaczy politycznych

Wenezuela

W ostatnią sobotę haitańsko-wenezuelski działacz polityczny Fritz Saint Louis (54 l.) został zamordowany w swoim domu na przedmieściach Caracas. Jak zeznał Louis Nervil Fritz Jr., syn ofiary, do domu wdarła się grupa zamaskowanych i uzbrojonych mężczyzn, którzy bez słowa oddali wielokrotne strzały wymierzone w ofiarę, która zmarła na miejscu. Sam Louis Nervil Fritz Jr. został zraniony w ramię.
 
Dwójka podejrzanych, Victor Jose Cisneros (22 l.) i Henry Anthony Torrealba (23 l.), zginęła w niedzielę w wyniku wymiany ognia z policją. Udało się ująć trzech innych podejrzanych.
 
Saint Louis przybył do Wenezueli w 1985 r. jako uchodźca polityczny z Haiti rządzonego wówczas przez proamerykańskiego dyktatura Francois „Baby Doc” Duvaliera. W swojej nowej ojczyźnie działał na rzecz solidarności haitańsko-wenezuelskiej. Był m.in. koordynatorem międzynarodowym Zjednoczonego Haitańskiego Ruchu Socjalistycznego oraz sekretarzem generalnym Haitańsko-Boliwariańskiego Domu Kultury. W ubiegłym roku brał udział w prawyborach parlamentarnych Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli.
 
Dwie doby wcześniej zamordowany został Cesar Vego (40 l.)  - członek Zgromadzenia Narodowego z ramienia prorządowej koalicji Wielki Biegun Patriotyczny. Do zabójstwa doszło w stanie Tachira w czwartek o 20:30 czasu miejscowego. Wg świadków do ofiary podjechało na ulicy dwóch mężczyzn na motocyklu, po czym jeden z nich wyciągnął broń i oddał strzał.
 
Vega był zasłużonym działaczem ludowym i przywódcą lokalnej milicji lewicowej o nazwie Tupamaro. Stanowa sekcja Tupamaro w oświadczeniu stwierdziła: „Żądamy natychmiastowej sprawiedliwości. Nigdy nie zezwolimy na mordowanie naszych towarzyszy walki”.
 
 
W obu przypadkach wenezuelska policja podejrzewa motyw polityczny.

Społeczność

1917 rev