Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Kryzys stalowy w Wielkiej Brytanii - Tata Steel zamyka huty. Corbyn chce nacjonalizacji

Huta Tata Steel w Scunthope w Anglii

 W ostatnich dniach Tata Steel – jeden z największych producentów stali w Wielkiej Brytanii – ogłosił plany zamknięcia swoich hut na Wyspach. W konsekwencji doprowadziłoby to do zwolnienia 15.000 osób z zakładów koncernu i wielu dalszych w przedsiębiorstwach funkcjonujących dzięki hutom. Niewątpliwym efektem byłoby również załamanie się lokalnych społeczności, skoncentrowanych wokół stalowni.
 
 Komentatorzy podkreślają niechlubną rolę rządu konserwatystów w wywołaniu tego kryzysu. Podczas negocjacji unijnych dot. podniesienia ceł na chińską stal, sprzedawaną na światowe rynki po dumpingowych cenach, konserwatywni ministrowie głosowali przeciwko, wzbraniając się przed takim naruszeniem zasad wolnego handlu.
 
Teraz może im się to odbić czkawką, gdyż według sondaży przeważająca większość Brytyjczyków opowiada się za ingerencją rządu w celu ratowania hutnictwa stali, z czego aż 61 % popiera nacjonalizację zagrożonych zakładów. Z hasłem nacjonalizacji wystąpił lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn, wzywając również parlament do powrotu z wielkanocnych ferii i podjęcia debaty na temat zaistniałego kryzysu. Jednocześnie jednak wielu prawicowych liderów związkowych i przedstawicieli „blairowskiego” skrzydła laburzystów (wśród nich Stephen Kinnock, syn niesławnego Neila Kinnocka) udało się do Indii, gdzie znajduje się siedziba koncernu Tata Steel, by prosić kapitalistów o niezamykanie zakładów (oczywiście oferując w zamian ustępstwa ze strony pracowników). Mówi się także o możliwej sprzedaży hut nowemu inwestorowi, co wiązałoby się z restrukturyzacją, a więc zwolnieniami i cięciami płac, jak również o przekazaniu zakładów na własność pracownikom (jednakże skalę inwestycji jakie należy poczynić w brytyjskim hutnictwie ocenia się na sumę 500 mln funtów; ciężko stwierdzić, skąd ewentualne spółdzielnie pracownicze zdobyłyby takie finansowanie).
 
Autor newsa: Tow.Jakub

Społeczność

UPA