Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Serbia: Wybory parlamentarne, spodziewany sukces narodowej prawicy

Serbia

W niedzielę 24 kwietnia w Serbii odbyły się wybory parlamentarne. Jak wynika z sondaży, proeuropejska, konserwatywno-nacjonalistyczna Serbska Partia Postępowa (SNS), kierowana przez premiera Aleksandra Vucica może liczyć na 46-50%.
 
Na drugim miejscu w sondażach znajduje się koailicja post-Miloszeviciowskiej Serbskiej Partii Socjalistycznej i nacjonalistycznej Zjednoczonej Serbii.
 
Konserwatywno-eurosceptyczna Partia Demokratyczna może liczyć na 5-8% ogółu głosów.
 
W zależności od sondażu, centrolewicowa koalicja SDS- LDP-DSV  (Socjaldemokratyczna Partia Serbii, Liberalna Partia Serbii i 5-7%, Nacjonalistyczna koalicja Dveri-DSS liczy na  5-6% głosów.
 
Socjalliberalny ruch "Dość! (dosta je bilo) może liczyć na poparcie rzędu 4-6%
 
Do parlamentu ma szanse wejść także skrajnie nacjonalistyczna Serbska Partia Radykalna (SRS), stworzona na początku lat 90. na bazie Serbskiego Ruchu Czetnickiego, odwołującego się do nacjonalistycznych formacji kolaborujących z III Rzeszą. Sondaże dają SRS kierowanej przez Vojislava Šešelj a około 7-9% głosów. Lider SRS byl oskarżany o zbrodnie wojenne w czasach wojen lat 1991-95. Szeszelj był znany z kwestionowania warunków pokoju w Dayton który zakończył trwającą 3 lata wojnę w Bośni i przypieczętował powstanie autonomicznej Republiki Serbskiej. Proces przeciwko Szeszeljowi przed Międzynarodowym Trybunałem Praw Człowieka w Hadze trwał od 2003 roku i został zakończony uniewinnieniem Szeszelja w dniu 31 marca 2016. W odpowiedzi na wyrok został on jednak zakaz wjazdu na terytorium Chorwacji.

Społeczność

dzierżyński