Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Wenezuela: Maduro ogłasza stan wyjątkowy w celu walki z kontrrewolucją

maduro.jpg

W piątek 13 maja prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił 60-dniowy stan wyjątkowy. Dekret o konstytucyjnym stanie wyjątkowym i nadzwyczajnym stanie ekonomicznym wydłuża o 60 dni okres obowiązywania nadzwyczajnych uprawnień przyznanych prezydentowi przez Sąd Najwyższy w styczniu, w celu zwalczania kryzysu ekonomicznego. Oprócz tego Maduro otrzymał szereg nowych uprawnień, aby „ochronić lud przed nieustannymi atakami rodzimej prawicy sprzymierzonej z imperialistycznymi mocarstwami”.
 
Dekret przewiduje zwiększenie roli Narodowych Boliwariańskich Sił Zbrojnych (FANB) w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz zewnętrznych zagrożeń, a także dystrybucji żywności i leków. FANB już rozpoczęły ćwiczenia wojskowe.
 
Wzrosną również kompetencje Lokalnych Komitetów Produkcji i Dystrybucji (CLAP), których zadaniem jest dystrybucja żywności bezpośrednio do gospodarstw domowych przy wsparciu władz miejscowych komun.
 
Dekret przewiduje również ograniczenie niektórych praw i gwarancji konstytucyjnych z wyjątkiem „prawa do życia, zakazu tortur i wiezienia w odosobnieniu, prawa do sprawiedliwego procesu, prawa do informacji oraz innych podstawowych praw człowieka”.
 
 
Dekret wchodzi w życie po wspólnej konferencji byłych przywódców iberoamerykańskich w Miami, którzy wzywali do inwazji na Wenezuelę.

Społeczność

Lenin 005