Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Drobnomieszczańskie ugrupowanie rośnie w siłę we Włoszech

virginia_raggi.jpg

19 czerwca we Włoszech miała miejsce druga tura wyborów władz lokalnych (pierwsza odbyła się dwa tygodnie wcześniej – 5 czerwca).  Ogromny sukces odnotowała założona przez komika Beppe Grillo partia Ruch 5 Gwiazd (wł. Movimento Cinque Stelle, M5S). Ugrupowanie to, określane w europejskich mediach jako populistyczne i eurosceptyczne, opiera się przede wszystkim na hasłach antyestabliszmentowych. Jej retoryka wymierzona jest w korupcję i nepotyzm, zarówno prawicowych jak i lewicowych polityków. Nowe ugrupowanie ma być niezależne, „spoza układu” i opierać się na obywatelach.
 
M5S w zakończonym głosowaniu uzyskał tylko minimalnie słabszy wynik niż rządząca krajem Partia Demokratyczna premiera Matteo Renziego (20,16% wobec 20,17% dla PD). Jednocześnie kandydaci, a raczej kandydatki M5S, zwyciężyły w wyborach burmistrzów dwóch ważnych włoskich miast: Virginia Raggi (na zdjęciu) w Rzymie, zaś Chiara Appendino w Turynie. Pierwsza z pań w drugiej turze głosowania uzyskała świetny wynik 67% pokonując zdecydowanie Roberto Giachettiego z PD.
 
 
Raggi w swojej kampanii wyborczej zapowiadała rozliczenie skorumpowanych rządzących Wiecznego Miasta, w tym uporanie się z tzw. aferą mafia capitale (gdzie urzędnicy z miejskiego ratusza „wyprowadzili” z budżetu miliony euro). Obiecała również poprawę stanu miejskich usług publicznych, w szczególności problemów z wywozem odpadów oraz transportem publicznym.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

che rebel