Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 119 gości.

Nigeria rezygnuje ze sztywnego kursu swojej waluty

five-naira.jpg

Przez minione 16 miesięcy nigeryjska waluta – naira – była związana kursem sztywnym (ang. fixed exchange lub pegged exchange rate) z dolarem amerykańskim w stosunku 197-199 naira za 1 $. Jednocześnie, na czarnym rynku walut dolar kosztował niemalże 400 naira.
Jednakże w minioną środę Bank Centralny Nigerii postanowił zrezygnować z kursu sztywnego i przywrócić płynny kurs walutowy z możliwymi interwencjami ze strony władz monetarnych. Analitycy spodziewali się, że po uwolnieniu naira straci około jednej trzeciej wartości.
W poniedziałek o 11:45 za dolara trzeba było zapłacić już 260,50 naira, czyli o ponad 30% więcej niż wynosił piątkowy kurs oficjalny.
 
Nigeria to nie pierwszy kraj z gospodarką opartą na wydobyciu ropy naftowej, który przeprowadza dewaluację w odpowiedzi na spadek cen czarnego surowca na światowych rynkach. Wcześniej uczyniły to Kazachstan i Angola, a rosyjski rubel przez ostatnie trzy lata stracił niemal połowę wartości wobec dolara.
 
Nigeria jest największą gospodarką Afryki i w 2014 roku plasowała się na 22. pozycji na świecie pod względem nominalnego produktu krajowego brutto. Bank Światowy szacował nigeryjski PKB na 568,5 mld USD, czyli o 23 mld USD więcej niż PKB Polski. Nigeria jest równocześnie największym afrykańskim producentem ropy naftowej – w pierwszym kwartale 2016 roku dostarczała na rynek 1,8 mln baryłek dziennie. Wpływy z eksportu ropy stanowią ok. 2/3 dochodów państwa oraz generują ok. 90% wartości nigeryjskiego eksportu.
 
W tym samym czasie Nigeria importuje jednak niemal 100% zużywanego w kraju paliwa, na co tylko przez pierwsze trzy miesiące br. wydano ok. 1,1 mld USD. Benzyna jest w Nigerii towarem subsydiowanym przez rząd, więc dewaluacja naira może skutkować albo podwyżką cen paliw, albo gwałtownym wzrostem wydatków rządowych. Obecna cena „rekomendowana” przez rząd wynosi 145 naira za litr, co przy obecnym kursie nigeryjskiej waluty stanowi równowartość 56 centów, czyli ok. 2,17 zł.

Społeczność

Ochotnik