Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Polska i Chiny wspólnie podbiją… kosmos?

china-flag1.jpg

Podczas wizyty w Polsce prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpinga, podpisano szereg umów o współpracy między oboma państwami. W większości dotyczą one chińskich inwestycji w Polsce, w ramach budowy nowego Jedwabnego Szlaku, czyli sieci powiązań gospodarczo-handlowych między Chinami a Europą. Ważne są też umowy o sprzedaży do ChRL polskich jabłek, co ma pomóc zniwelować skutki embarga na Rosję.
 
Oprócz tego, warto zauważyć, że obie strony podpisały memorandum o współpracy w dziedzinie… podboju kosmosu. Zawiera ono postanowienia o planowaniu i realizacji wspólnych projektów kosmicznych, współpracy przy badaniach i pokojowym wykorzystaniu przestrzeni międzygwiezdnej, wymianie dokumentacji, wyposażenia, wyników eksperymentów i informacji naukowych oraz organizacji wspólnych sympozjów i warsztatów.
 
Jeżeli podpisane porozumienia wejdą w życie, chińskie inwestycje mogą stać się szansą dla polskiej gospodarki i rolnictwa. Jeśli chodzi o kwestię współpracy przy podbijaniu kosmosu, to stanowi ona znakomitą okazję dla polskich naukowców. Chińska agencja kosmiczna, mimo iż dysponuje budżetem znacznie mniejszym niż NASA, rozwija się znacznie sprawniej, za sprawą realizacji planów kontrolowanych przez Komunistyczną Partię Chin, podczas gdy projekty przygotowywane przez NASA w większości nie są zatwierdzane przez Senat i lądują w sejfie. Chińska agencja ściąga więc najwybitniejsze umysły z całego świata, więc czemu miałoby tam brakować polskich naukowców?

Społeczność

Ochotnik