Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 153 gości.

Państwowa Inspekcja Pracy: Liczne nieprawidłowości w służbie zdrowia

Medycyna

Wedle raportu Państwowej Inspekcji Pracy za 2015 rok, w systemie opieki zdrowotnej prawo pracy jest nagminnie łamane. Blisko 5,5 tys. pracowników w skontrolowanych jednostkach pracowało na umowach śmieciowych, toteż nie przysługiwały im uprawnienia z Kodeksu Pracy. Co gorsza, aż 8 tys. lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych czy diagnostów laboratoryjnych formalnie było samozatrudnionych, czyli prowadziło firmy jednoosobowe. Wypychanie pracowników na samozatrudnienie jest jedną z plag polskiego rynku pracy; jak widać, służba zdrowia też nie jest wolna od tego problemu.
 
Do innych patologii, jakie napotkała PIP, badając placówki ochrony zdrowia, zaliczały się: nagminne łamanie czasu pracy, nieprzestrzeganie zasad BHP, nieinformowanie pracowników o warunkach pracy oraz nieprawidłowości przy wypłacie wynagrodzeń.
 
Warto pamiętać, że im więcej patologii zatrudnieniowych w systemie służby zdrowia, tym gorsza jakość opieki zdrowotnej. Tak zatem, wyzysk czy maksymalne eksploatowanie pracowników negatywnie przekładają się na stan naszego zdrowia i życia, albowiem pacjentem, którym opiekują się wyzyskiwani, przepracowani i źle opłacani lekarze oraz pielęgniarki, prędzej czy później będzie każdy z nas.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

CAPITALIST