Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 26 gości.

Stress-testy europejskich banków wypadły niespodziewanie dobrze

eba.jpg

Z opublikowanych w piątek wieczorem przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowowego (EBA) w Londynie stress-testów wynika, że duże europejskie banki są ogólnie odporne na sytuacje kryzysowe. Kilka banków dostało jednak ostrzeżenia. Wspomniane testy polegają na analizie zagrożenia wypłacalności instytucji bankowych w razie projektowanej recesji. EBA próbuje przewidzieć, jak w razie nowego kryzysu zmieni się współczynnik adekwatności kapitałowej banków (inaczej zwany współczynnikiem wypłacalności lub współczynnikiem Cooka; jest to stosunek kapitałów własnych netto do wartości aktywów ważonych ryzykiem, czyli tych elementów bilansu finansowego, którym przypisuje się odpowiednie ryzyko kredytowe).
 
Tegoroczny test zakładał wystąpienie trzyletniego spowolnienia gospodarczego w latach 2016-2018. Był to już trzeci taki sprawdzian organizowany przez EBA od 2007 r. Tym razem jednak nie ustalono progu kapitału, który byłby konieczny do zaliczenia testu.
 
„Wyniki pokazują odporność sektora bankowego w UE jako całości, dzięki znaczącemu podwyższeniu kapitałów” - stwierdził EBA w swoim raporcie, który obejmuje 51 banków z 15 państw UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym również PKO BP.
 
„Wyniki stress-testów okazały się lepsze niż się tego spodziewano” - podsumował Guillermo Hernandez Sampere, ekonomista MPPM EK w Eppstein.
 
Tylko jeden bank na Starym Kontynencie –  Banca Monte dei Paschi di Siena, zwany najstarszym bankiem świata, uzyskał wynik ujemny, tj. – 2,44%. Oprócz niego jeszcze irlandzki Allied Irish nie przekroczył poziomu, jaki wyznaczano w poprzednich testach jako „próg zdawalności” czyli 5,5%. Pozostałe banki uzyskały lepsze rezultaty, w tym wielokrotnie krytykowany Deutsche Bank czy borykający się z trudnościami włoski UniCredit.
 
W stosunku do polskich instytucji finansowych krajowa Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła, że „polski system finansowy pozostaje jednym z najbardziej stabilnych w Europie, a sektor bankowy jest jego głównym filarem”. Wskazano, że zysk netto sektora bankowego po pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł 3,2 mld zł. Od początku roku fundusze własne banków zwiększyły się o 3,8 proc., tj. do 165,1 mld zł.

Społeczność

BLOOD