Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 66 gości.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE dopiero za 3 lata?

brexit.jpg

Jak donosi brytyjska gazeta „Sunday Times”, opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nastąpić może dopiero w 2019 roku. Jak wskazuje tygodnik, rząd w Londynie działa niezwykle chaotycznie zwyczajnie nie jest gotowy, by rozpocząć procedurę wyjścia ze struktur unijnych, która sama w sobie trwa ok. 2 lat. Potwierdzają to wypowiedzi brytyjskiej premier Theresy May, która odrzuciła możliwość uruchomienia procedury przewidzianej przez art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej (mówiący właśnie o możliwości „wyjścia” z UE) w bieżącym roku. Rząd May wystosował również ostrzeżenia dla londyńskiego City, że także początek 2017 roku nie wchodzi w rachubę jako data rozpoczęcia „Brexitu”.

- „Ministrowie sądzą, że może to zostać odłożone do jesieni 2017 roku” - powiedział „ST” tajemniczy informator, który miał rozmawiać na ten temat z dwoma ministrami.
- „Nie mają infrastruktury dla ludzi, których muszą zatrudnić. Mówią, że nie wiedzą nawet, jakie pytania powinni zadawać, gdy zaczną oficjalne negocjacje z Europą.”

Pytana o te doniesienia rzeczniczka brytyjskiego rządu odparła, że „premier w sposób jasny zakomunikowała, że priorytetem tego rządu jest przekazanie decyzji Brytyjczyków o wyjściu z UE i uczynienie z Brexitu sukcesu”.
 
Agencja Reutera komentuje, że choć europejscy przywódcy zgodnie deklarowali, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii nie powinno się przeciągać, to w europejskich stolicach panuje coraz szerzej przekonanie, iż dwuletni okres negocjacji jest zbyt krótki.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów