Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

"Gazeta Polska Codziennie": Delegalizować, ścigać, gnębić... w obronie przed "totalitaryzmem"

antykomunizm

16 sierpnia w "Gazecie Polskiej Codziennej" Ryszard Kapuściński, prezes Klubów Gazety Polskiej, felieitonie pt. "Red is bad" napisał: "W art. 13. Konstytucji RP można przeczytać: <<Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu>>. Mając to na uwadze, zadaję publicznie pytanie : jakim prawem do tej pory nie zostały zdelegalizowane takie partie, jak np. Komunistyczna Młodzież Polski, Komunistyczna Partia Polski, partia Zmiana? Wystarczy prześledzić ich dotychczasową działalność, by stwierdzić, że wprost nawołują do stworzenia systemu totalitarnego w Polsce. (...) Szkoda tylko, że ludzie odpowiedzialni za przestrzeganie Konstytucji RP nie mają czasu, żeby wreszcie zająć się tymi przestępcami".
 
Kapuściński dołącza w ten sposób do szerokiego grona prawicowców, którzy nie rozumieją prawa, którego bronią, ani słowa pisanego, które mają przed nosem.
 
Należy przypomnieć, że art. 13 Konstytucji RP nie zabrania komunizmu, ale odwoływania się do "totalitarnych metod i praktyk". Ponieważ żadna z wymienionych organizacji nie nawołuje w swoich programach do stosowania przemocy lub likwidacji przeciwników politycznych w celu osiągnięcia swoich celów, nie ma podstaw do ich delegalizacji.
 
Obszerniej na ten temat Redakcja WR wypowiedziała się w tekście "Czy komunizm jest w Polsce legalny?": http://1917.net.pl/node/7943

Społeczność

rot front