Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Nieudane negocjacje w sprawie umowy TTIP

stop-ttip.png

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel, będący równocześnie ministrem gospodarki i liderem SPD, powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, że negocjacje dotyczące umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską zakończyły się de facto fiaskiem.
 
Gabriel zaznaczył, że Europejczycy unikają podporządkowania się amerykańskim żądaniom.
– „Nie ma żadnego postępu” - ocenił.
 
Jak powiedział wicekanclerz, podczas 14 tur rozmów dotyczących 27 rozdziałów umowy stronom nie udało się wypracować „żadnego wspólnego tekstu”.
 
Jak się podkreśla, projekt umowy TTIP jest sprawą kontrowersyjną dla SPD. Część działaczy tej, formalnie robotniczej, partii obawia się obniżenia standardów ochrony pracowników i wzmocnienia uprawnień zarządów przedsiębiorstw. Ponadto, 17 września w kilku niemieckich miastach mają odbyć się demonstracje przeciwko TTIP.  Jednocześnie kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej CDU popierają szybkie zawarcie umowy.
 
 
Gabriel zastrzegł równocześnie, że popiera porozumienie UE z Kanadą (CETA). Wyraził ubolewanie, że obie umowy są mylone ze sobą, co utrudnia rzeczową dyskusję. 

Społeczność

BLOOD