Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

Tysiące ludzi domagają się niepodległości Katalonii

catalan independence.jpg

Około 800 tys. ludzi wzięło w niedzielę udział w niepodległościowych demonstracjach w Katalonii – wynika z raportu lokalnej policji. Zdaniem obserwatorów, manifestacje były wyrazem poparcia dla polityki obecnych władz tego regionu Hiszpanii, dążących do zerwania z Madrytem i utworzenia własnego państwa. Od stycznia Katalonią rządzi koalicja dwóch niepodległościowych ugrupowań, które w wyborach do regionalnego parlamentu we wrześniu 2015 roku uzyskały łącznie blisko 48 procent głosów.
 
Jeszcze przed utworzeniem obecnego rządu Carlesa Puigdemont kataloński parlament uchwalił w listopadzie 2015 roku rezolucję w sprawie rozpoczęcia procesu budowy niezależnego państwa Akt ten został jednak unieważniony przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny. Hiszpański rząd i główne ugrupowania polityczne sprzeciwiają się odłączeniu Katalonii, argumentując, że byłoby to niezgodne z konstytucją. Władze w Madrycie podkreślają, że niepodległość Katalonii oznaczałaby jej automatyczne wykluczenie z Unii Europejskiej.
 
Puigdemont ogłosił w niedzielę, że jeśli nie uda mu się przekonać władz centralnych do referendum w sprawie niepodległości, to przeprowadzi w przyszłym roku plebiscyt w formie ponownych wyborów regionalnych.
- „Będę cały czas obstawać przy tym, żeby ten proces był uzgodniony z hiszpańskim rządem. Uważam, że referendum to najlepszy sposób, żeby przekonać się, czy ludzie chcą niepodległości czy nie” - dodał.
 
Poparcie dla secesji Katalonii wynosiło w lipcu 48 %, podczas gdy 42 % Katalończyków jest przeciwko niej. W nieformalnym referendum zorganizowanym w Katalonii w 2014 roku 81 % głosujących opowiedziało się za niepodległością, ale frekwencja wyniosła tylko ok. 40 %.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

che rebel