Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Kapitalistycznej Japonii grozi wymarcie – i to dosłownie!

capitalism kills 2 (1).jpg

Aż 42 proc. Japończyków i 44,2 proc. Japonek w wieku 18-34 lat przyznało się, że nie miało jeszcze partnera seksualnego – informuje Dziennik Trybuna. Mało tego, ludzie ci w większości nie planują w bliżej określonej przyszłości zakładania związków i rodzin. Z kolei większość małżeństw trwających od 15 do 19 lat ma tylko jedno dziecko. Toteż japońscy demografowie alarmują, że społeczeństwo Kraju Kwitnącej Wiśni wymiera, i to w przyspieszonym tempie.
 
Być może przyczyny tego tragicznego stanu rzeczy szukać należy w japońskim kapitalizmie. Tamtejsza gospodarka może na polskim tle wydawać się bardzo wysoko rozwinięta, a niskie bezrobocie i egalitaryzm dochodowy na pewną są powodem do zazdrości. Pozory jednak mylą, ponieważ Japonia od lat zmaga się z recesją, z którą kolejne rządy nie mogą sobie poradzić, a ich działania w tym zakresie często wydają się pozorowane. Recesja i związane z nią widmo utraty pracy na pewno wpływają na brak poczucia stabilności bytowej, a więc i na niechęć do wchodzenia w trwałe związki.
 
Winny jest też tradycyjny japoński patriarchalizm i model rodziny, w którym Japonka, kiedy wychodzi za mąż i ma dzieci, musi poświęcić ich wychowaniu całą uwagę. Oznacza to rezygnację z pracy i rozwoju zawodowego. Wiele kobiet woli zatem najpierw zrobić karierę, a dopiero potem myśleć o macierzyństwie. Podobnie jest z mężczyznami, którzy prawie całe życie poświęcają pracy, toteż na zakładanie rodzin nie mają czasu, zwłaszcza u progu kariery, kiedy stawiane są przed nimi wysokie wymagania odnośnie dyspozycyjności.

Społeczność

1917 rev