Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Kolumbia: Koniec wojny domowej, FARC podpisuje porozumienie pokojowe

Rodrigo Londono "Tymoszenko", lider FARC

Rodrigo Londono "Tymoszenko", lider Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii wraz z prezydentem kraju Juanem Manuelem Santosem w obecności zagranicznych dygnitarzy takich jak Raul Castro czy John Kerry podpisali liczące ponad 2000 stron porozumienie kończące trwającą od 1964 roku wojnę domową.
 
Jak stwierdził centrolewicowy prezydent Santos  "Straszna noc pełna przemocy, która okrywała nas swym cieniem przez ponad połowę wieku dobiegła końca. Otwieramy nasze serca na nowy dzień, na wspaniałe słońce pełne nowych możliwości, które zajaśniało na kolumbijskim niebie"
 
 Układ pokojowy został zawarty w Hawanie 24 sierpnia br. Porozumienie pokojowe ma zostać poddane ocenie przez społeczeństwo Kolumbii w ogólnonarodowym referendum, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 2 października. Rząd obiecuje lewicowym partyzantom przeprowadzenie reformy rolnej oraz rozbudowy infrastruktury gospodarczej w ubogich rejonach kraju.
 
FARC powstało 52 lata temu jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznej. Partyzantka walczyła zbrojnie z imperializmem i oligarchią.
 
Porozumienie pokojowe nie obejmuje uwolnienia Ricardo Palmery, znanego jako Simon Trinidad jednego z liderów FARC, odsiadującego w amerykańskim więzieniu w Koloradu wyrok za porwanie obywateli USA.
 
Jednym z rzeczników osiągnięcia porozumienia był zmarły w 2013 roku prezydent Wenezueli Hugo Chavez.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

CAPITALIST