Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Kolumbia: zapowiedziano kolejne rozmowy pokojowe – teraz z ELN

ELN.jpg

Rząd w Bogocie oraz dowództwo drugiej co do wielkości po FARC armii partyzanckiej w kraju, czyli Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN) ogłosiły, że 27 października rozpoczną oficjalne rozmowy pokojowe. Pierwszy tzw. publiczny etap negocjacji rozpocznie się w Quito, stolicy Ekwadoru, a gwarantami porozumienia będą Chile, Norwegia, Brazylia, Kuba i Wenezuela - wynika z komunikatów odczytanych przez delegacje rządową i rebeliantów.
 
Zadowolenie z tych zapowiedzi wyraził kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos, który w piątek otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz zakończenia wojny domowej w swym kraju i rozmowy pokojowe z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).
 
- „Od prawie trzech lat dążymy do negocjacji z partyzantami z ELN. Dziś mamy dobrą wiadomość (...) na temat postępu z ELN. Będziemy mieli całkowity pokój” - powiedział Santos.
 
W poniedziałek, jeszcze przed ogłoszeniem wiadomości o początku rozmów, ELN uwolniła cywila przetrzymywanego od trzech miesięcy i przy granicy z Wenezuelą przekazała go Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża. Był to trzeci zakładnik zwolniony przez ELN w ciągu dwóch tygodni.
Od stycznia 2014 roku ELN prowadziła z władzami Kolumbii tajne rozmowy, do których zachętą był najpewniej dialog prowadzony od listopada 2012 roku w Hawanie przez FARC i rząd.
 
Kilka godzin przed oficjalnym potwierdzeniem początku rozmów z ELN lider FARC Rodrigo Londono wyraził poparcie dla tego procesu.
 
- „Delegacja pokojowa ELN może liczyć na nasze poparcie i solidarność. Życzymy wielu sukcesów w procesie, który rozpoczyna się dzisiaj” - napisał na Twitterze.

Społeczność

Lenin 005