Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

Francja: Protesty pracowników służby zdrowia

francja

Tysiące pracowników szpitali demonstrowało we wtorek we Francji m.in. przeciwko „nieludzkim”, ich zdaniem, warunkom pracy. Do protestów dołączyli studenci oraz pracownicy prywatnych klinik. W niektórych szpitalach zorganizowano strajki.
 
Paryskiemu pochodowi przewodziły pielęgniarki i pracownicy administracyjni publicznej służby zdrowia. Protestowano przeciw kolejnym cięciom budżetowym, zamykaniu oddziałów położniczych, redukcji łóżek szpitalnych i "niegodnemu traktowaniu".
 
W pochodzie związkowym przeszło kilka tysięcy pracowników. Organizatorzy twierdzą, że to największy taki ruch od blisko trzydziestu lat.
 
Pielęgniarz ma pielęgnować, robić zastrzyki, ale również udzielać pacjentom wsparcia psychologicznego. To niemożliwe przy taśmowej robocie, jakiej się od nas wymaga” - skarżyła się jedna z pielęgniarek uczestniczących w proteście.
 
Od dziesięciu lat kolejne reformy i oszczędności coraz bardziej biurokratyzują pracę w szpitalu. Praca urzędnicza pozbawia nas możliwości poświęcenia się zdrowiu pacjentów” - powiedział protestującu lekarz.
 
Zdaniem związkowców dążenie do oszczędności odbija się przede wszystkim na pacjentach, a także stwarza „nieludzkie” warunki pracy, pozbawia personel koniecznego odpoczynku i sprawia, że muszą oni wykonywać zadania, do których nie są przygotowani.
 
Związki zawodowe wzywają rząd do rezygnacji projektu cięć w służbie zdrowa na 3,5 mld euro.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów