Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 108 gości.

Francuski sąd: szefowa MFW winna zaniedbań

Christine-Lagarde.jpg

Francuski Trybunał Sprawiedliwości Republiki orzekł, że szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego  Christine Lagarde (na zdjęciu) jest winną zaniedbań podczas zawierania ugody finansowej na korzyść francuskiego kapitalisty i byłego ministra Bernarda Tapie. Sąd odstąpił jednak od wymierzenia kary.
 
Obrona Lagarde zapowiedziała apelację, a ona sama wyjechała znad Sekwany jeszcze przed ogłoszeniem wyroku. Jak się wskazuje, decyzja sądu może wywołać kryzys w kierownictwie MFW.
 
Proces toczył się od 12 grudnia; w czwartek główny oskarżyciel przyznał, że wysunięte wobec Lagarde oskarżenia są "bardzo słabe".
 
Lagarde została oskarżona o zaniedbania, które doprowadziły do niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznychw czasie, gdy była ona ministrem finansów Francji (lata 2007-2011). Wtedy to zawarta została ugoda, kończąca wieloletni spór między Tapie a bankiem Credit Lyonnais. W konsekwencji trybunał arbitrażowy nakazał wypłatę odszkodowania o wysokości ponad 400 mln euro z odsetkami na rzecz francuskiego burżuja.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

CAPITALIST