Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Krytyczna wypowiedź generała o stacjonowaniu amerykańskich wojsk w Polsce

Imperializm USA

Generał dywizji Sławomir Wojciechowski, od niedawna Szef Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w wywiadzie udzielonym stacji RMF FM bardzo krytycznie wypowiedział się o stacjonowaniu wojsk amerykańskich w Polsce – donosi Dziennik Trybuna. Powiedział m.in.: – Od samego początku mówiłem, że polscy podatnicy zapłacą za amerykańską iluzoryczną obecność wojskową w Polsce jak za zboże, hamując finansowanie rozwoju własnej armii, osłabiając ją i uzależniając od innych. Wojska USA w Polsce, to nie jest dowód partnerstwa, ale naszego wasalizmu i słabości.
 
Generał dodał, że gdyby USA rzeczywiście traktowały Polskę jak partnera, a nie jak wasala, udzieliłyby jej dużego wsparcia finansowego na zbrojenie Wojska Polskiego i dostęp do zaawansowanych technologii wojskowych. Wypowiedział się również krytycznie o polityce Stanów wobec naszego krajów – skoro Amerykanie nie chcą znieść wiz dla Polaków, to zdaniem Wojciechowskiego teza, iż tamtejsi żołnierze mieliby bronić Polski, jest nonsensem.
 
Przypomnijmy, że w Polsce docelowo stacjonować ma ok. 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy (w większości w dawnych bazach poradzieckich), wraz z ciężkim sprzętem, takim jak czołgi czy transportery opancerzone. Rząd Prawa i Sprawiedliwości uznaje sprowadzenie ich do naszego kraju za ogromny sukces, politycy tej partii oraz innych ugrupowań prawicowych nie kryją też wasalnego stosunku wobec imperialistycznego supermocarstwa. Toteż należy się spodziewać rychłej dymisji trzeźwo myślącego i dostrzegającego oczywiste fakty generała.

Społeczność

Lenin001