Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Francja: Zakończona pierwsza tura prawyborów w PS

francja

W niedzielę odbyła się pierwsza tura prawyborów w francuskiej Partii Socjalistycznej, w której socjaldemokraci wybierali swojego kandydata w wyborach prezydenckich przewidzianych na 23 kwietnia. Spośród siedmiu kandydatów żaden nie uzyskał większości głosów, więc Benoît Hamon i Manuel Valls, którzy zdobyli najwięcej głosów zmierzą się w drugiej turze w tą niedzielę.
 
Benoît Hamon, który uzyskał 35,86% głosów, jest parlamentarzysztą z Yvelines, a od kwietnia do sierpnia 2014 roku był ministrem edukacji narodowej. Ustąpił ze stanowiska w proteście przeciwko neoliberalnej polityce rządu. Hamon jest uważany za przedstawiciela lewego skrzydła PS. Jest on również zwolennikiem minimalnego dochodu gwarantowanego, podwyższenia płacy minimalnej oraz zachowania lub ew. skrócenia 35-godzinnego tygodnia pracy.
 
 
Manuel Valls, były premier (2014-2016) i szef MSW (2012-2014) zdobył 31,22%. Otwarcie określa się jako „blairysta” i „clintonista”. Valls znany jest z tego, że chce „pogodzić lewicę z podejściem liberalnym” – co objawia się poparciem dla wydłużenia stażu pracy uprawniającego do emerytury, i atakami na wysokość zasiłków socjalnych. Odpowiada on również za nadzór nad drakońskim stanem wyjątkowym, który trwa od listopada 2015 roku i ma wygasnąć przed wyborami prezydenckimi. Organizacje broniące praw obywatelskich krytykowały stan wyjątkowy wskazując, że do sierpnia 2016 roku mimo przeszukania ponad 3600 domów i ponad 400 aresztów zarzut terroryzmu zdołano postawić jedynie jednej osobie.
 
Partia Socjalistyczna ucierpiała wskutek neoliberalnej i antyrobotniczej polityki François Hollande’a. Podczas gdy w 2012 roku obecny prezydent zdobył w pierwszej turze wyborów prezydenckich 28, 63% głosów, to na chwilę obecną na kandydata PS zagłosowałoby 9-10% potencjalnych wyborców. Szans socjaldemokratów nie poprawia fakt, że były bankier i minister gospodarki w rządzie Vallsa, Emmanuel Macron, postanowił startować samodzielnie w wyborach na czele liberalno-centrowego ruchu „Naprzód!” („En Marche!”).

Społeczność

Dobry kułak