Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Włosi emigrują za pracą do… Albanii

Flag_of_Albania_(1946-1992).svg_.png

Choć jeszcze paręnaście lat temu Albańczycy masowo migrowali na drugą stronę Cieśniny Otranto, oddzielającej ich kraj od Włoch, teraz najwyraźniej losy się odwróciły. Mieszkańcy pogrążonej w kryzysie Italii coraz częściej osiedlają się na terytorium uboższego sąsiada. O zjawisku tym poinformowało Radio Watykańskie, wskazując jako przyczyny migracji Włochów atuty Albanii: niskie podatki, pięciokrotnie niższe niż we Włoszech koszty życia oraz sprawnie działającą administrację.
 
Jak informuje papieska rozgłośnia, początkowo przez Adriatyk „migrowali” przede wszystkim włoscy kapitaliści, poszukujący na Bałkanach taniej siły roboczej. Albańczycy zaś masowo przenosili się do Italii w poszukiwaniu lepszego życia (albańska diaspora na Półwyspie Apenińskim to blisko pół miliona osób). W ostatnich latach jednak, wraz z pogłębieniem się kryzysu na włoskim rynku pracy, zwłaszcza wśród młodzieży, do przedsiębiorców dołączyli także właściciele małych firm i zwykli pracownicy, zazwyczaj wykwalifikowani specjaliści.
 
 
Spośród 19 tys. Włochów w Albanii 16 tys. to pracownicy najemni na kontraktach. Dzięki znacznie niższym kosztom życia utrzymują się tam bez problemu za pensję w wysokości 900 euro, za którą trudno byłoby im przeżyć w ojczyźnie. Są wśród nich przede wszystkim lekarze, wykładowcy uniwersyteccy, architekci, a także restauratorzy i kucharze. Nową szansę znajdują tam także osoby, które straciły ją we Włoszech - radio podało przykład 50-latka, który stracił bar w centrum miasta L’Aquila w Abruzji w rezultacie trzęsienia ziemi w 2009 roku. Mężczyzna niedawno otworzył lokal w Tiranie.

Społeczność

front