Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Hajnówka: W niedzielę 26 lutego marsz skrajnej prawicy i blokada antyfaszystów

Hajnówka demonstracja antyfaszystowska 26.02.2017

Jak podaje Polska Agencja Prasowa we wczorajszym komunikacie, Sąd Apelacyjny w Białymstoku zezwolił na organizację II Hajnowskiego marszu Żołnierzy Wyklętych, oddalając sprzeciw burmistrza Hajnówki od decyzji są. Oznacza to że organizowany m.in. przez Obóz Narodowo-Radykalny marsz odbędzie się. 
 
 Marsz organizowany jest z okazji dnia Żołnierzy Wyklętych 1 marca, który został ustanowiony ku czci żołnierzy reakcyjnego podziemia w czasach rządów Platformy Obywatelskiej i Bronisława Komorowskiego. Marsz spotyka się z oporem lokalnej społeczności z powodu zbrodni popełnionych przez "Burego" - dowódcy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odpowiedzialnego za przeprowadzone w styczniu 1946 roku mordy na ludności cywilnej takie jak zbrodnia w Zaleszanach (30 ofiar) czy też mord w Puchałach Starych (16 ofiar).
 
"Bury" został oficjalnie potępiony przez Instytut Pamięci Narodowej. Jak czytamy w komunikacie IPN z 30 czerwca 2005: Zabójstwa furmanów i pacyfikacje wsi w styczniu lutym 1946 r. nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa.

Organizacja marszu spotkała się z oporem lewicy i środowisk antyfaszystowskich; planowana jest kontrdemonstracja, która rozpocznie się w niedzielę o 16 w okolicach parku przy ul. 3 maja.

Społeczność

Obama rev