Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 31 gości.

Turcja prosi Niemcy o pomoc

Niemcy-i-turcja.jpg

Próba puczu, jaka miała miejsce latem ubiegłego roku i będące jej konsekwencją represje podjęte przez rząd w Ankarze zepchnęły turecką gospodarkę w recesję. Wicepremier Turcji Mehmet Simsek udał się więc do Berlina, by prosić o pomoc finansową. Na miejscu spotkał się z ministrem finansów w rządzie Angeli MerkelWolfgangiem Schaeuble. Tematem poufnej rozmowy była ewentualna pomoc Niemiec w ustabilizowaniu tureckiej gospodarki, w tym sposoby zwiększenia liczby niemieckich turystów spędzających urlop w Turcji.
 
Schaeuble miał powiedzieć Simsekowi, że warunkiem większego napływu turystów jest poprawa bezpieczeństwa w Turcji. Niemiecki Bank Rozwoju miałby zaś zacieśnić współpracę ze swoim tureckim odpowiednikiem, by wesprzeć finansowo wiejskie regiony Turcji.
 
Stosunki polityczne między oboma państwami pozostają jednak napięte w ostatnim czasie. W związku z represjami stosowanymi przez władze Turcji po udaremnionym puczu z lipca 2016 roku wzrosła znacznie liczba wniosków o azyl składanych przez obywateli tureckich w Niemczech. Jak potwierdziło w piątek niemieckie MSW, od lata wnioski o azyl złożyło 136 tureckich dyplomatów oraz członków ich rodzin. Co więcej, władze w Berlinie podejrzewają przysłanych z Turcji do Niemiec muzułmańskich duchownych o prowadzenie działalności szpiegowskiej. Część imamów należących do Tureckiego Stowarzyszenia Islamskiego Ditib przekazuje - zdaniem niemieckiej prokuratury - informacje o uznanych za nieprawomyślnych Turkach do władz w Ankarze. W zeszłym tygodniu doszło do przeszukań w ich mieszkaniach, co wywołało protesty po stronie tureckiej.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

front