Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 49 gości.

Porażka Trumpa, Obamacare zostaje

obamacare.jpg

Prezydent Donald Trump nakazał liderom Republikanów (GOP – ang. Grand Old Party) w Izbie Reprezentantów, by odwołali zaplanowane na piątek głosowanie nad projektem ustawy o opiece medycznej, który miał zastąpić system wprowadzony przez Baracka Obamę, zwany Obamacare. Projekt administracji nowego prezydenta został więc wycofany.
Jak podaje agencja Associated Press, z krokiem tym zwlekano do ostatniej chwili, by zminimalizować wrażenie porażki Trumpa i Republikanów.
 
Nie wiadomo na razie, jakie będą dalsze losy tego projektu. Trump powiedział gazecie „Washington Post:
 
- „Po prostu go wycofaliśmy”.
 
Agencja Reuters wskazuje, że niektórzy republikańscy kongresmani mówią już, że nie ma szansy by projekt Trumpa powrócił pod obrady Izby Reprezentantów. Oznaczałoby to, że Obamacare pozostanie w mocy. 
 
Likwidacja Obamacare była sztandarowym hasłem Republikanów. System ten został wprowadzony w życie na podstawie Ustawy o Dostępnej Opiece Medycznej (Affordable Health Care Act) przyjętej wyłącznie głosami Demokratów 23 marca 2010 roku, a od nazwiska poprzedniego prezydenta, dla którego była to chyba najważniejsza uchwalona ustawa, ochrzczono go właśnie mianem Obamacare.
Powodem porażki forsowanego projektu mającego zastąpić Obamacare był przede wszystkim sprzeciw konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej, a szczególnie członków tzw. „caucusu wolności”. Republikanie z tej frakcji uważają, że projekt systemu opieki zdrowotnej, jakim przywódcy GOP w Izbie chcieliby zastąpić Obamacare, jest zbyt zachowawczy i, poprzez stosowanie ulg podatkowych w zakupie ubezpieczeń medycznych, zbyt kosztowny. Nowy projekt reformy opieki medycznej, oprócz sprzeciwu Demokratów i „konserwatystów fiskalnych” z GOP, jest krytykowany także przez lewe skrzydło Partii Republikańskiej.
 
System ubezpieczeń medycznych, którymi Republikanie chcieliby zastąpić Obamacare, jest oparty na zasadach rynkowych i na zbiorowych ubezpieczeniach medycznych zapewnianych obecnie przez większość amerykańskich pracodawców. W przeciwieństwie do Obamacare, w nowym systemie opieki zdrowotnej posiadanie ubezpieczeń medycznych nie byłoby obowiązkowe, a osoby niemające ubezpieczeń nie musiałyby płacić kary za brak polisy, jak to ma miejsce obecnie. Obowiązkowe posiadanie przez wszystkich Amerykanów w wieku produkcyjnym ubezpieczenia medycznego było najczęściej krytykowanym przez Republikanów wymogiem Obamacare.
 
 
Jednocześnie podkreślić należy, że system stworzony przez administrację Obamy w żadnym wypadku nie przypomina powszechnej służby zdrowia, jaka funkcjonuje w krajach europejskich. Najwięcej na Obamacare zyskali ubezpieczyciele, pozyskując wielu nowych, przymusowych klientów. Podkreśla się również, że dla wielu Amerykanów wzrosła wysokość składek ubezpieczeniowych. Pomimo przedstawiania tego systemu przez Demokratów jako postępowego, służy on w dużej mierze wielkiemu kapitałowi.

Społeczność

Lenin 005