Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 31 gości.

Francja: "Komunista Melenchon straszy !" Rośnie poparcie dla Jean-Luc Melenchona, 4 kandydaci idą łeb w łeb!

jean_luc_melenchon.jpg

Nazywany przez prawicowe media "straszącym komunistą" i "radykalnie lewicowym outsiderem" Jean Luc Melenchon w ostatnim miesiącu przed wyborami zdobywa coraz większe poparcie. Jeszcze 20 marca Melenchon miał tylko 11%. Dziś - niemal dwa razy tyle.
 
Przed zaplanowanymi na niedzielę wyborami prezydenckimi we Francji na prowadzenie wysunęło się cztererech kandydatów. W ostatnim sondażu przeprowadzonym przez firmę Harris (18-19 kwietnia) prowadzi jak określa go Business Insider "prorynkowy centrysta i bankier", 39-letni Emmanuel Macron z partii En Marche. Drugie miejsce z poparciem 22% zajmuje skrajnie prawicowa  i antyimigrancka 49-letnia Marine Le Pen z Frontu Narodowej. Na trzecim miejscu ex aequo z 19% poparciem znajdują się prawicowiec-gaullista, 63-letni Francois Fillon, premier z czasów prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego a także, co jest wielką sensacją kandydat Frontu Lewicy i Francji Niezłomnej (France Insoumise), 65-letni Jean Luc-Melenchon.
 
Melenchon przed 1977 roku był członkiem trockistowsko-lambertystowskiej Międzynarodowej Organizacji Komunistycznej, po czym wstąpił do Partii Socjalistycznej. W 2008 roku założył swoją własną partię - Front Lewicy.
 
Melenchon domaga się walki ze spekulacją, ograniczenie zarobków w korporacjach do 20 krotności najniższej płacy, obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat, wprowadzenie minimalnej emerytury w wysokości 1000 euro a także wzrostu płacy minimalnej do 1384 euro i wprowadzenia 32-godzinnego tygodnia pracy, co zapewni pełne zatrudnienie. W jego programie znajduje się także wystąpienia z NATO i strefy euro.
 
Na piątym miejscu znajduje się "francuski Sanders" Benoit Hamon z 8% poparciem, który utracił je ostatnio na rzecz Melenchona. Poparcie dla pozostałej piątki kandydatow prawicowców Dupont, Asselineau, Cheminade i trockistów Arthaud i Poutou nie przekracza 4%.

Społeczność

front