Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada rozszerzenie nadzoru elektronicznego

wiezien.jpg

We wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki ujawnił rządowe plany rozszerzenia systemu dozoru elektronicznego m.in. na osoby skazane na kary do półtora roku więzienia. Obecnie dozór ten może być stosowany wobec skazanych na karę do roku więzienia.
 
 
Wiceminister wraz z szefem Służby Więziennej gen. Jackiem Kitlińskim przedstawili założenia planowanej reformy funkcjonowania SW i systemu resocjalizacji w Polsce. Wg jednego z tych założeń zostanie rozbudowany system dozoru elektronicznego.

Elektroniczny system monitoringu skazanego kontroluje wykonywanie przez niego obowiązków nałożonych sądownie i umożliwia odbywanie kary poza zakładem karnym, w miejscu zamieszkania.

Obecnie ta forma wykonywania kary może być stosowana, jeśli kara nie przekracza roku. Wg założeń Ministerstwa dozorem będą mogły być także objęte osoby skazane na kary do półtora roku pozbawienia wolności, więźniowie odbywający przerwę w karze oraz sprawcy przestępstw mający zaburzenia seksualne, którzy po wyjściu na wolność nie zostali skierowani do ośrodka specjalnego.

Wg raportu Rady Europy z marca ub. r. w Polsce na jednego więzienia przypada jeden z najmniejszych metraży w Europie (3 metry kwadratowe), a stan zaludnienia zakładów karnych i aresztów śledczych wyniósł 86,8%. Rozszerzenie systemu nadzoru elektronicznego może stanowić próbę utrzymania wysokiej represyjności państwa i przy jednoczesnym poprawieniu statystyk.

Społeczność

LENIN