Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Niemcy: "FAG" publikuje opinię prawną korzystną dla polskich i innych zagranicznych kierowców

Niemcy

Niemiecki dziennik „Frankfurter Algemeine Zeitung” opublikował opinię prawną, z której wynika, że niemieckie przepisy dot. płacy minimalnej mają zastosowanie w stosunku do zagranicznych, w tym polskich, kierowców ciężarówek, jeżdżących tranzytem przez niemieckie terytorium.

Profesor Peter Mankowski w szczegółowej opinii, zamówionej przez niemieckich spedytorów i związki zawodowe, jednoznacznie stwierdził, iż wprowadzenie płacy minimalnej dla przewoźników tranzytowych w odniesieniu do zagranicznych firm jest zgodne z prawem UE. Ta ekspertyza może wzmocnić pozycję rządu niemieckiego, który od 2 lat jest w tej sprawie w sporze z KE.

Komisja jest zdania, że wobec kierowców zatrudnionych przez zagranicznych przewoźników, którzy jedynie wykonują tranzyt przez terytorium Niemiec, nie można stosować niemieckiego prawa. Rząd RFN jest odmiennego zdania.

Wykonywanie i egzekwowanie przepisów, dotyczących przejazdów tranzytowych w odniesieniu do polskich i innych zagranicznych przewoźników jest zawieszone od stycznia 2015 roku. Ma to potrwać do czasu wyjaśnienia tej sprawy przed KE.

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse