Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Socjalistyczna Kuba wyspą długowieczności

Kuba4

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, rządzona przez partię komunistyczną karaibska Kuba liczy około 11,2 miliona mieszkańców. Aż 2 153 z nich ukończyło 100 lat.
Daje to 19 stulatków na 100 tysięcy mieszkańców, wskaźnik porównywalny ze znacznie bogatszymi krajami, takim jak Szwecja i Australia (https://en.wikipedia.org/wiki/Centenarian).
Przynajmniej 3 osoby na Kubie ukończyły 113 lat. Dla porównania, najstarsza obecnie żyjąca Polka ma 111 lat. 

Najstarszą Kubanką ma być Maria Emilia Quesada Blanco, która liczy sobie 116 lat. Więcej niż 87 proc. Kubańczyków dożywa 60 lat i przewiduje się, że w następnym dziesięcioleciu będzie ich 90 proc. "To przykład pomyślnego starzenia się populacji, ponieważ więcej jest takich, którzy dożywają późnej starości. Badania pokazują, że większość nie cierpi na demencję, nie wykazuje niepełnosprawności i nie jest całkowicie uzależniona od opiekunów" - podkreślił.
 
Kubańska długowieczność jest wynikiem  spadku płodności i umieralności, gwarancji swobodnego dostępu do opieki zdrowotnej oraz programów zabezpieczenia społecznego jakie pojawiły się po rewolucji 1959 roku. Kubańscy stulatkowie objęci są monitoringiem medycznym, mogą korzystać ze 149 domów opieki posiadających łącznie 11800 miejsc oraz z 289 dziennych domów seniorów posiadających 9560 miejsc i 50 punktów opieki geriatrycznej.
 
Średnia oczekiwana długość życia na Kubie jest porównywalna ze średnią oczekiwaną długością życia w Stanach Zjednoczonych.
 
 

Społeczność

1917 rev