Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 25 gości.

Założyciel Facebooka zwolennikiem gwarantowanego dochodu podstawowego

capitalism bankruptcy.jpg

Amerykański kapitalista Mark Zuckerberg, główny założyciel Facebooka, dał się poznać jako zwolennik bardzo prospołecznych rozwiązań systemowych – informuje portal Strajk.eu. Programista i przedsiębiorca popiera mianowicie wprowadzenie gwarantowanego dochodu podstawowego, który polegałby na tym, aby każdy obywatel, pracujący czy bezrobotny, otrzymywał od państwa comiesięczną wypłatę pozwalającą zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. - Musimy wyjść poza PKB jako jedyną miarę sukcesu i odkrywać nowe pomysły, takie jak dochody podstawowe – zauważył Zuckerberg. Jego zdaniem, takie rozwiązanie pozwoliłoby ludziom poczuć, że to, co robią, ma znaczenie. Zdaniem 33-letniego kapitalisty, gwarantowany dochód podstawowy pomógłby też zmniejszyć narastające rozwarstwienie społeczno-ekonomiczne, będące coraz większą barierą dla wzrostu gospodarczego w skali globalnej. Dzięki niemu ludzie mogliby uwolnić się od przymusu ekonomicznego i rozpocząć realnie kreatywną działalność. Ponadto Zuckerberg zauważył, że z uwagi na częstą konieczność zmiany zatrudnienia - (…) potrzebujemy niedrogiej opieki nad dziećmi i opieki zdrowotnej, która nie jest związana z jedną firmą.
 
Tym samym twórca Facebooka dołączył do stale powiększającego się grona przedsiębiorców i ekonomistów, którzy widzą rychła konieczność wprowadzenia dochodu gwarantowanego i innych prospołecznych rozwiązań. Podobne opinie wygłasza przykładowo także Elon Musk, założyciel SpaceX i Tesli. Postęp technologiczny, automatyzacja produkcji i rozwój komputeryzacji mogą wkrótce doprowadzić do tego, że całkowicie zmieni się charakter ludzkiej pracy, dla wielu osób zatrudnienia może zabraknąć, toteż konieczne będzie również przedefiniowanie polityki społecznej, w tym kwestii uzyskania przez obywateli środków do życia.
 
Z gwarantowanym dochodem podstawowym eksperymentowano już np. w Kanadzie, kilku państwach afrykańskich, a ostatnio w Iranie. Wbrew obawom neoliberałów, bezrobocie na skutek jego wprowadzenia nie rosło (jeśli nawet, to w bardzo niewielkim stopniu), a często wręcz spadało. Część bowiem osób uzyskujących takich dochód przeznaczyła go na rozwinięcie własnej działalności gospodarczej albo na aktywne poszukiwanie zatrudnienia.

Społeczność

Lenin 666