Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 21 gości.

Kuba odmawia wydania amerykańskich dysydentów

Kuba - flaga (zdjęcie)

 
W poniedziałek minister spraw zagraniczny Kuby Bruno Rodriguez ogłosił, że jego kraj nie wycofa się ze swojej polityki udzielania azylu politycznego osobom dysydentom z USA.
 
 
W zgodzie z ustawodawstwem krajowym i prawem międzynarodowym oraz tradycją latynoamerykańską Kuba udzielała azylu politycznego lub statusu uchodźcy bojownikom o prawa obywatelskie ze Stanów Zjednoczonych.” - przypomniał minister. „Z pewnością ci ludzie nie zostaną odesłani do Stanów Zjednoczonych, którym brak prawnych, politycznych i moralnych podstaw dla żądania ich odesłania” - podkreślił.
 
 
Zwrócił uwagę, że w przeszłości amerykańscy obywatele, którzy popełniali przestępstwa na Kubie (w tym porwania samolotów), byli sądzeni na wyspie i tam odsiadywali kary długoletniego więzienia.
 
 
Przypomniał również, że w ciągu ostatnich lat Kuba wydała 12 amerykańskich obywateli poszukiwanych w USA „w ramach unilateralnej decyzji i jako gest dobrej woli”.
 
 
Sprawa azylantów politycznych stała się ponownie aktualna po tym, jak w piątek prezydent USA Donald Trump zerwał dialog dwustronny rozpoczęty przez swojego poprzednika. Jako jeden z warunków jego wznowienia wskazał wydanie amerykańskich dysydentów żyjących na Kubie.

Społeczność

LENIN