Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Brazylia: Neoliberałowie i amerykańscy agenci chcą wsadzić byłego prezydenta do więzienia

Brazylia

Luiz Inacio Lula da Silva, były prezydent Brazylii i autor wielu prospołecznych reform, które przyczyniły się do wyciągnięcia milionów obywateli ze skrajnej nędzy i nadania im podmiotowości politycznej, został skazany przez skorumpowany brazylijski sąd na dziewięć lat i sześć miesięcy więzienia za korupcję i udział w praniu brudnych pieniędzy – informuje portal Strajk.eu. Lewicowy polityk odwołał się jednak od tego wyroku do Sądu Najwyższego. Za skazanie Luli odpowiada Sergio Moro, sędzia, który zasłynął wydawaniem niekorzystnych wyroków dla działaczy lewicy, sprzeciwiających się antyspołecznej, neoliberalnej polityce gospodarczej i supremacji wielkiego kapitału.
 
Obrońcy i zwolennicy Luli twierdzą, że zarzuty, jakie na nim ciążą, zostały sfabrykowane (podobnie jak te, które niedawno doprowadziły do obalenia prezydent Dilmy Rousseff, politycznej następczyni da Silvy). Chodzi głównie o trójpoziomowy, luksusowy apartament, jaki były prezydent miał otrzymać w charakterze łapówki od firmy budowlanej OAS. Nie jest on jednak własnością Luli, który złożył w tym lokalu zaledwie dwie wizyty o charakterze prywatnym. Adwokaci byłego prezydenta dopowiadają, że cała ta afera łapówkarska nakręcona została po to, by polityczne uderzyć w lewicę, co ma zagwarantować utrzymanie rządów przez skompromitowaną – głównie za sprawą korupcji, znacznie lepiej udokumentowanej niż ta, jakiej rzekomo mieli się dopuszczać da Silva i Rousseff – neoliberalną prawicę, gwarantującą wdrażanie reform korzystnych tylko dla wielkiego kapitału i korporacji amerykańskich.
 
Jeżeli Sąd Najwyższy utrzyma wyrok w mocy, Lula da Silva nie będzie mógł kandydować w najbliższych wyborach prezydenckich, które mógłby z łatwością wygrać. Obecnego, skompromitowanego aferami korupcyjnymi prezydenta, neoliberalnego prawicowca Michela Temera – a wedle danych ujawnionych przez Wikileaks, także byłego informatora CIA – popiera zaledwie około 10 proc. Brazylijczyków. Temer od objęcia władzy wprowadził wiele prokapitalistycznych reform, jakie uderzyły w mniej zamożnych obywateli, ponownie pogrążając większość społeczeństwa w nędzy i cofając pozytywne efekty zmian zaprowadzonych przez Lulę i Rousseff.

Społeczność

future2