Antyimigracyjna polityka europejskiego kapitału pozwala grupom przestępczym zarabiać setki milionów dolarów rocznie na ludzkiej desperacji.
Wg dziennika „Corriere della Sera” przerzut migrantów do Włoch przynosi przemytnikom zyski w wysokości co najmniej 400 milionów dolarów rocznie. Wskazuje również, że gangi często wymuszają również okup za porwanych migrantów.
Przychody w 400 milionów dolarów nie obejmują kwot, jakie wymuszają oni od migrantów w punktach kontrolnych oraz pracy przymusowej.
Na podstawie relacji uchodźców ustalono, że za przerzut z Afryki zachodniej imigranci płacą po ok. 825 USD. W przypadku Afryki wschodniej kwota ta wynosi średnio 3750 USD.
Grupy przestępcze czerpią też korzyści z uprowadzeń migrantów, którzy są torturowani i uwalniani dopiero po zapłacie okupu w wysokości 3-5 tysięcy USD. Na tym procederze gangsterzy zarabiają około 80 mln USD rocznie. Wg analiz Światowej Organizacji ds. Migracji 52% mężczyzn i 33% kobiet zostało pojmanych w czasie drogi przez Afrykę.
- 1555 odsłon